"Ikona" na festiwalu Slamdance

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny Wojciecha Kasperskiego „Ikona” pokazany zostanie w sekcji konkursowej Festiwalu Slamdance. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 – 25 stycznia 2018 r. w Park City (USA).

Amerykańska premiera „Ikony”

Komisja selekcyjna Festiwalu Slamdance zaprosiła do udziału w Programie Dokumentalnym polską produkcję. Pokaz w sekcji konkursowej Slamdance będzie dla dokumentu „Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego amerykańską premierą. W programie dokumentalnym o nagrody powalczy piętnaście filmów. Warto dodać, że „Ikona” jest jedną z czterech europejskich produkcji w tym gronie.

„Ikona” to współfinansowany przez PISF film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, twórcy „Otchłani” i „Nasion” realizowanych w Rosji oraz fabularnego debiutu „Na granicy”. Autorem zdjęć do „Ikony” jest Łukasz Żal, który za zdjęcia do tego filmu otrzymał nagrodę Europejskiej Federacji Operatorów Filmowych IMAGO.

Obraz zdobył Prix Italia w kategorii dokumentu telewizyjnego oraz Złotego Lajkonika – najważniejszą Nagrodę Jury Konkursu Polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ponadto film uhonorowało na festiwalu Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagrodą im. Macieja Szumowskiego ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala oraz Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Tymoteusza Wiskirskiego za montaż. Film został wyprodukowany przez Magdalenę Zielską i Delta Film w koprodukcji z Telewizją Polską, Expresso Post Production i Vostok 8 oraz współfinansowany przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Film trafił do polskich kin 9 grudnia 2016 r. – dystrybutorem „Ikony” jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Portret prowincjonalnego szpitala

„Ikona” to pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. „Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo tak to «leczenie» można nazwać, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków. «Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?» – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili tu kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w refleksję na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury” – piszą o filmie twórcy dokumentu.

W konkursie krótkometrażowych dokumentów znalazł się także zrealizowany w USA film polskiego twórcy „Quiet Hours” Paula Szynola. Film to historia Donalda Halla, amerykańskiego poety, który zmaga się z różnymi odmianami samotności.

Festiwal Filmowy Slamdance to jeden z największych na świecie festiwali filmów niezależnych. Organizowany jest od 1995 roku w Park City w stanie Utah. Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została przez grupę filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Czuli oni potrzebę pokazania swoich filmów, więc zorganizowali własny festiwal, którego mottem jest „od filmowców dla filmowców”. W ciągu dwudziestu lat historii festiwal otworzył drogę do sławy takim reżyserom jak Christopher Nolan, Marc Forster, Jared Hess, Oren Peli, Benh Zeitlin, Seth Gordon, Lynn Shelton czy Lena Dunham. Najbliższa odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 19-25 stycznia 2018.

Więcej o Slamdance 2018: www.slamdance.com.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.


11.12.2017