"Ikona" nominowana do Prix Italia

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego został nominowany do nagrody Prix Italia. 

„Ikona” znalazła się wśród 8 filmów nominowanych w kategorii dokumentu telewizyjnego. Jest to już 69. edycja festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 września – 1 października w Mediolanie we Włoszech. Prix Italia jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.

„Ikona”

„Ikona” to pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. „Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo tak to „leczenie” można nazwać, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków. »Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?« – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili tu kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w refleksję na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury” – piszą o filmie twórcy dokumentu.

Film współfinansowany przez PISF

Film został wyprodukowany przez Magdalenę Zielską i Delta Film w koprodukcji z Telewizją Polską, Expresso Post Production i Vostok 8 oraz współfinansowany przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest Krakowska Fundacja Filmowa. Film trafił na polskie ekrany 9 grudnia 2016.

Obraz zdobył Złotego Lajkonika – najważniejszą Nagrodę Jury Konkursu Polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ponadto film uhonorowało na festiwalu Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagrodą im. Macieja Szumowskiego ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowaną przez Chimney Poland dla Łukasza Żala oraz Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Tymoteusza Wiskirskiego za montaż.

Więcej informacji o nagrodzie i festiwalu znajduje się na stronie Prix Italia.

Źródło informacji: Polish Docs

15.09.2017