„Ilegitim” z nagrodą CICAE na Berlinale

Rumuńsko-polsko-francuska koprodukcja „Ilegitim” („Illegitimate”) w reżyserii Adriana Sitaru otrzymała Nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) podczas 66. MFF w Berlinie.

Nagroda CICAE

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Artystycznych (CICAE) podczas Berlinale formułuje dwa składy jurorskie. Jeden ocenia filmy z sekcji Panorama, drugi z sekcji Forum. Każdy przyznaje jedną nagrodę. W tym roku jury złożone z Aistė Račaitytė, Lysann Windisch oraz Michała Matuszewskiego (reprezentant warszawskiego KINO LAB) w sekcji Forum nagrodziło rumuńsko-polsko-francuską koprodukcję „Ilegitim” („Illegitimate”) w reżyserii Adriana Sitaru.

Warto dodać, że w drugim składzie jurorskim CICAE filmy oceniała m.in. reprezentantka Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu, Ewa Kujawińska.

Więcej informacji o Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kin Artystycznych: cicae.org.

Ilegitim

Ilegitim

Podczas spotkania z czwórką dorosłych dzieci i ich partnerami, wdowiec Victor cieszy się swoją rolą rodzinnego patriarchy. Rozprawia o fizyce i winie, dopóki syn Cosma nie skonfrontuje go z faktem, że jego nazwisko pojawiło się w historycznych dokumentach wskazujących na to, że denuncjował kobiety chcące nagłaśniać zakaz aborcji obowiązujący do 1989 roku. Nastrój raptownie się zmienia. Victor broni się zwracając uwagę na to, że on jest faktycznie aborcji przeciwny, czemu bliźniacy Sasha i Romi zawdzięczają życie, ponieważ matka chciała tę ciążę usunąć. Kiedy Sasha za chwilę ogłasza, że jest w ciąży, przekonania Victora zostaną poddane próbie.

Polskim koproducentem obrazu jest Film Produkcja. Recenzje filmu można znaleźć m.in. na stronach:

Więcej o filmie: www.facebook.com/ilegitim.

22.02.2016