Iluzjonowe spotkania z Kwartalnikiem Filmowym

W każdy ostatni czwartek miesiąca – poczynając od 25 marca 2010 – w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbywać się będą ‚Iluzjonowe spotkania z Kwartalnikiem Filmowym’: cykliczne seanse nawiązujące do tematów poruszanych w aktualnym numerze periodyku (67-68 „Historia filmu”), poprzedzone spotkaniem z autorami tekstów.

 

Podczas pierwszego spotkania poświęconego włoskiemu neorealizmowi organizatorzy zapraszają na wykład dr Karoliny Kosińskiej z Instytutu Sztuki PAN pt. „Symetria zemsty, czyli neorealizm na nowo” oraz projekcję filmu „Rzym, miasto otwarte” (Włochy 1945 r.) Roberto Rosselliniego.

 

Wykład przygotowany został na podstawie tekstu Stefano Ciammaroniego „Archiwista narodzin i śmierci. Jutrzenka i mise-en-mort w historiografiach włoskiego neorealizmu”, w którym autor przedstawia nowe podejście do neorealizmu, podważające utarte stanowiska badaczy.

 

Najnowszy numer „Kwartalnika Filmowego” do nabycia w kasie kina.

 

Bilety w cenie 11 zł.

 

Kino Iluzjon
Biblioteka Narodowa
Al. Niepodległości 213, wejście A

 

Kolejne spotkania:

 

W kwietniu – ekspresjonizm niemiecki: wykład prof. dr hab. Tomasza Kłysa z Uniwersytetu Łódzkiego „Ekspresjonizm raz jeszcze, czyli na nowo o historii filmu niemieckiego” oraz projekcja filmu „Zmęczona śmierć” Fritza Langa (Niemcy 1921) z muzyką na żywo.

 

W maju – filmowy modernizm i projekcja filmu „Chlew” Piera Paolo Pasoliniego (Francja/Włochy 1969).

 

www.fn.org.pl

 

Informacja prasowa

 

15.03.2010