"Imagine" w niemieckich kinach

2 stycznia 2014 na ekrany niemieckich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Imagine” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Niemiecka premiera

Niemieckim dystrybutorem filmu „Imagine” jest Neue Visionen. Obraz Andrzeja Jakimowskiego będzie pokazywany na ponad 70 ekranach m.in. w Berlinie, Dreźnie, Hamburgu, Hanowerze, Düsseldorfie, Lipsku i Monachium. Polska premiera filmu odbyła się 12 kwietnia 2013. Poza Polską „Imagine” było pokazywane w kinach m.in. w Turcji, Rosji i we Francji.

„Imagine”

 

„Imagine” opowiada historię Iana, instruktora orientacji przestrzennej, który przybywa do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie. Będzie prowadził zajęcia dla niewidomych pacjentów. Jego niekonwencjonalne metody budzą jednak wątpliwości personelu kliniki. Ian nie przywiązuje wielkiej wagi do postrzegania zmysłowego. Jego zdaniem to umysł i wyobraźnia pozwalają sprawnie poruszać się w przestrzeni i prowadzić aktywne życie.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

 

„Imagine” jest polsko-francusko-portugalską koprodukcją powstałą przy współpracy Zjednoczenia Artystów i Rzemieślników, KMBO Production, Filmes do Tejo Film and Music Entertainment, Canal + Cyfrowy i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wymyślanie rzeczywistości

Cała historia została najpierw przeze mnie wymyślona. Napisałem ją w ogóle nie wiedząc, że istnieją ludzie echolokujący. Po napisaniu scenariusza przeczytałem artykuł w gazecie, w którym dowiedziałem się o Benie Underwoodzie i skorygowałem scenariusz. Dodałem wiele cech wziętych z rzeczywistości. (…) Dowiedziałem się na przykład o kląskaniu i wprowadziłem je również do scenariusza, wtórnie, już po dokumentacji – opowiadał podczas sportkania z parlamentarzystami Andrzej Jakimowski.

Polskie i zagraniczne recenzje

– Pięknie zmontowany, nakręcony w ciepłej tonacji oraz zilustrowany dźwięczną muzyką film, który w oryginalny sposób portretuje ludzi niewidomych, pragnących żyć w pełny i niezależny sposób, nawet za cenę utraty rutyny i bezpieczeństwa – pisze Boyd Van Hoeij w recenzji filmu w Variety.

 

– Stare powiedzenie „miłość jest ślepa” jest potraktowany w „Imagine” dogłębnie i dosłownie. Połączenie romansu i dramatu o niezwykłym, charyzmatycznym nauczycielu, rozegrane we wdzięczny i lekki sposób – czytamy w recenzji Tima Griersona w Screen Daily.

 

– (…) Jakimowski prowadzi z widzem taką samą grę, jaką z dziećmi i z dorosłą, niewidomą pacjentką kliniki (Alexnadra Maria Lara) prowadzi jego bohater. Pozwala uwierzyć w niemal nieludzkie umiejętności Iana, konsekwentnie rozwija uwodzicielski motyw – jak ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – nauczyciela, który odsłania przed podopiecznymi świat niczym Tajemnicę. Ale tę baśń delikatnie zaburza. Wprowadza element logiki i racjonalności, sugeruje oszustwo i mistyfikację, na którą dał się nabrać, również widz. Tylko czy to na pewno mistyfikacja? W swoim znakomitym filmie – to jedno z największych olśnień w polskim kinie ostatnich lat – Jakimowski pięknie to pytanie unieważnia – pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej.

Wydarzenie kinowe roku 2014

Film „Imagine” otrzymał również bardzo dobre recenzje w prasie niemieckiej. Zdaniem Filmecho obraz Andrzeja Jakimowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń kinowego roku 2014. W Tagesspiegel czytamy, że „Imagine” to święto wyobraźni a Andrzej Jakimowski jest poetą i filozofem wśród młodych polskich filmowców.

 

Regensburger Stadtzeitung pisze, że Andrzejowi Jakimowskiemu za pomocą pełnych mocy obrazów udało się pokazać to, co nie jest widoczne i umożliwić widzom ujrzenia tego, co niemożliwe. Według recenzenta z Hannoversche Allgemeine „Imagine” to interesująca akustyczna podróż i zmysłowe osiągnięcie kinematografii.

 

Niemieccy krytycy chwalą również znakomitą obsadę. Edward Hogg nadaje postaci Iana pewnej nieprzenikliwości, która czyni ją odpornym na wszelki kicz czytamy w Berliner Morgenpost. Według B.Z. naprawdę dobry duet odtwórców głównych ról czyni ten film pozycją obowiązkową.

Światowa premiera w Toronto

Światowa premiera filmu odbyła się podczas festiwalu w Toronto, a polska podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie Andrzej Jakimowski zdobył główną nagrodę za reżyserię. Obraz był pokazywany również na festiwalu w Rio de Janeiro, Londynie, SXSW w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się również w programie festiwalu w Sofii. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat a zagranicznym agentem sprzedaży Beta Cinema.

 

Więcej informacji o pokazach w Niemczech na stronie: www.neuevisionen.de.

 

Niemiecka strona filmu: www.imagine-der-film.de.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

07.01.2014

Galerie zdjęć