"Imagine" w programie Festival do Rio

27 września rozpoczął się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rio de Janeiro. W programie imprezy znajdą się trzy produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Festiwal w Rio de Janeiro odbywa się w 30 kinach na terenie miasta. W tegorocznym programie imprezy znajdzie się 400 filmów z 60 krajów.

„Imagine”

29 września w ramach festiwalu odbędzie się pokaz „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Film jest polsko-francusko-portugalską koprodukcją powstałą przy współpracy Zjednoczenia Artystów i Rzemieślników, KMBO Production, Filmes do Tejo Film and Music Entertainment, Canal + Cyfrowy i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Międzynarodowa premiera „Imagine” odbyła się się podczas festiwalu w Toronto, wkrótce film obejrzą również widzowie festiwali w Warszawie i Londynie.

„Znieważona ziemia” i „Zimowy ojciec”

W programie festiwalu w Rio de Janeiro znajdą się również dwie koprodukcjie współfinansowane przez PISF. Pokazywana m.in. na festiwalu w Toronto „Znieważona ziemia” w reżyserii Michale Boganim to francusko-niemiecko-polsko-ukraińska koprodukcja, debiut reżyserki znanej dotąd z realizacji filmów dokumentalnych. Przeznaczony dla młodych widzów film „Zimowy ojciec” („Wintertochter”) w reżyserii Johannesa Schmida, to natomiast koprodukcja polsko-niemiecka. Obok niemieckich aktorów w obrazie zagrali między innymi: Daniel Olbrychski, Julia Kamińska, Ryszard Barycz i Agata Pruchniewska. Warto wspomnieć, że w kwietniu tego roku film otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową „Złotą Lolę” w kategorii film dla dzieci.

 

Więcej informacji o 14. Festival do Rio: 2012.festivaldorio.com.br.

 

Marta Sikorska

28.09.2012