Inauguracja 3. edycji Kultury Na Widoku

W Warszawie 2 września zainaugurowano 3. edycję projektu Legalnej Kultury Kultura Na Widoku. Tegoroczna Kultura Na Widoku potrwa do 8 października.

Inauguracja w Warszawie i w całej Polsce

 – Pięć tygodni temu myśleliśmy, że nie zdążymy przed 2017 rokiem, na szczęście się udało. Możemy zainaugurować kolejną edycję Kultury Na Widoku tutaj w Warszawie, natomiast ten projekt jest dostępny w postaci plakatów w tej samej chwili w 20 tysiącach miejsc w Polsce. Niezwykle cieszy nas  bardzo duże zainteresowanie Kulturą Na Widoku. To wszystko jest możliwe dzięki naszym partnerom i artystom, którzy wsparli nas w promocji projektu – mówiła podczas inauguracji projektu Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

W uroczystości wzięli udział: zastępca Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Jacek Wojciechowicz, prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska, wiceprezes firmy AMS Małgorzata Augustyniak, kierownik marketingu firmy GLS Małgorzata Markowska a także artyści m.in. przewodnicząca Rady Fundacji Danuta Stenka oraz Rafał Królikowski, Olga Bończyk, Grażyna Torbicka, Marieta Żukowska, Kasia Klich, Katarzyna Maciąg, Joanna Chacińska, Janusz Głowacki, Michał Urbaniak i Bartosz Gelner. Inaugurację Kultury Na Widoku poprowadził Łukasz Maciejewski.

3. Kultura na Widoku

Kultura na Widoku to instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. W tym roku akcji towarzyszą także citylighty, które będą widoczne na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce.

W związku z przypadającą 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego organizatorzy przygotowali specjalną kolekcję 15 filmów reżysera m.in.: „Przypadek”, „Amator” i trylogia „Trzy kolory” oraz albumy z muzyką filmową.

Łącznie na regałach, plakatach, citylightach i stronie internetowej Kultury Na Widoku będzie można znaleźć w tym roku 275 filmów i spektakli teatralnych, 257 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe oraz 97 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

– Dajemy dostęp do bogactwa legalnych zasobów, umożliwiając milionom odbiorców, kontakt z najwybitniejszymi dziełami artystów z całego świata. Idea cyfrowych kolekcji czyni sztukę powszechnie dostępną i bliską – na wyciągnięcie ręki i Na Widoku. Cieszcie się nią razem z Legalną Kulturą – mówi Kinga Jakubowska.

Tegoroczna Kultura Na Widoku potrwa do 8 października.

Szczegółowe informacje dostępne są tu: www.pisf.pl/aktualnosci/startuje-3-edycja-kultury-na-widoku oraz na stronie projektu: www.kulturanawidoku.pl.

Organizatorzy i partnerzy

Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, miasta stołecznego Warszawy, AMS, GLS i Play. Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Dzięki Urzędowi m.st. Warszawa i Zarządowi Transportu Miejskiego Kultura Na Widoku jest obecna na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie. Firma AMS udostępnia Kulturze Na Widoku 300 przystanków na terenie 6 dużych polskich miast. Kulturę na Widoku do miejscowości w całej Polsce dostarcza GLS (20 000 plakatów). Wi-fi i wsparcie promocyjne zapewnia Play. Twórcą grafiki na plakaty, citylighty i instalacje tegorocznej edycji Kultury Na Widoku jest Prof. Piotr Welk, prowadzący Pracownię Multimediów w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie.

02.09.2016