4. FFR "Sputnik nad Polską"

Andrzej Wajda

Wiktor Matizen i Andrzej Wajda. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

4 listopada odbyła się uroczysta gala otwierająca 4. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Gospodarzem wieczoru był Jan Szczygieł, który przywitał zebranych w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wśród gości byli m.in. ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Alekseev, doradca Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. kultury Jurij Łaptiew, przedstawicielka Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej Margarita Tersaakowa, zastępca dyrektora rosyjskiej Filmoteki Narodowej Władimir Dmitrijew. Na festiwal przyjechali także filmowcy, krytycy, aktorzy i producenci z Rosji.

 

Ze strony polskiej obecni byli m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń. Wśród publiczności znaleźli się także członkowie konkursowego jury – przewodniczący Andrzej Żuławski, krytycy – Anita Piotrowska i Tadeusz Sobolewski.

Po występie jednej z laureatek Festiwalu Piosenki Rosyjskiej na scenie pojawili się dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska oraz dyrektor zarządzający Piotr Skulski. – Nasz festiwal to kawior z szampanem, jestem przekonana, dlatego, że te 160 filmów które państwo obejrzycie na naszym festiwalu podczas 700 pokazów na pewno powiedzą same za siebie. Mamy świetną sekcję konkursową, cudowne kino kobiece, filmy dla najmłodszych widzów, ale tak naprawdę gdyby nie wy tutaj, gdyby nie widzowie, media, jury, partnerzy (…) tego festiwalu by nie było – mówiła Małgorzata Szlagowska-Skulska, wspominając o sekcji filmów dla dzieci „Mały Sputnik” i dziękując również współpracownikom, którzy od początku pracują przy festiwalu. Piotr Skulski przywitał szczególnie gorąco licznie obecnych na sali gości z Rosji – To jest nasze wspólne święto, które będziemy święcili przez kolejnych 10 dni. Życzę państwu udanych chwil razem z naszym festiwalem – powiedział.

 

Gości festiwalu przywitał także ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Alekseev. Mówił m.in. o potencjale, jaki niesie ze sobą prezentacja rosyjskich filmów w Polsce i filmów polskich w Rosji, wspomniał o przyznaniu obecnemu na sali Andrzejowi Wajdzie Rosyjskiego Orderu Przyjaźni. – Jeśli w efekcie obejrzenia tych wszystkich filmów, które są na festiwalu naszych przyjaciół będzie jeszcze więcej, znaczy, że festiwal się udał  – mówił ambasador, dziękując organizatorom.

 

Następnie list powitalny od Prezydenta Rosji odczytał Jurij Łaptiew – doradca Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa ds. kultury. Prezydent Rosji w swoim liście podkreślił, iż „Sputnik” jest symbolem owocnej współpracy kulturalnej między naszymi krajami oraz sprzyja (…) odrodzeniu w Polsce zainteresowania sztuką, historią i życiem współczesnej Rosji, która pragnie stać się krajem coraz bliższym i bardziej atrakcyjnym dla swoich sąsiadów.


– Już po raz czwarty otwierany jest wspaniały, i jestem pewien że unikalny festiwal rosyjskich filmów w Polsce. Wiosną natomiast czekamy na polskie filmy w Rosji. Tylko tutaj widz ma możliwość obejrzenia prawie całej retrospektywy, a przynajmniej ogromnej części historii rosyjskiej kinematografii. A rosyjscy widzowie mają możliwość obejrzenia polskiego kina. Dzięki temu każdy widz może wynieść coś dla siebie, u każdego pojawiają się własne odczucia i myśli, można zobaczyć ludzi, którzy wiele lat temu czynili coś w czasach, w których przyszło im żyć. Jest to najlepszy sposób służący zbliżeniu obu narodów, zrozumieniu siebie nawzajem, gdyż w wielu aspektach mamy wspólna historię, również przeżyliśmy te same nieszczęścia – mówił Jurij Łaptiew, nim przeczytał przesłanie Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

 

W odczytanym podczas ceremonii otwarcia liście skierowanym do widzów i gości „Sputnika nad Polską” Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski napisał: – Cieszę się, że już po raz czwarty polscy widzowie mogą uczestniczyć w przeglądzie najwybitniejszych obrazów kina rosyjskiego. Dla budowania dobrych, przyjaznych relacji między narodami i państwami sprawą fundamentalną jest wzajemne poznawanie się. Znakomitą po temu okazję stanowi kontakt ze sztuką i literaturą tworzoną przez przedstawicieli innych nacji. Zbliżenie Polaków i Rosjan bardzo często następowało dzięki spotkaniom w przestrzeni kultury. Dzieje się tak również dzisiaj, kiedy na seansach filmów polskich w Rosji i rosyjskich w Polsce gromadzą się tłumy kinomanów, spragnionych prawdziwej, duchowej uczty. Życzę państwu, aby także obecna edycja festiwalu odegrała niezwykle istotną rolę w miejscach prawdziwego spotkania. Niech to ważne wydarzenie artystyczne przyczyni się do pogłębienia stosunków łączących nasze społeczeństwa. Jeśli tak się stanie będzie to naszym wspólnym wielkim sukcesem.

 

Podczas ceremonii otwarcia „Sputnika nad Polską” z rąk prezesa Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji Wiktora Matizena Andrzej Wajda odebrał nagrodę przyznaną mu na 3. Festiwalu filmów Polskich „Wisła”. Impreza ta odbyła się wiosną tego roku w Moskwie. – Rosyjskie kino jest bliskie wielkiej rosyjskiej literatury (…). Rosjanie biorą odpowiedzialność za swoje czyny sami. To jest piękne. Najwyższy czas, żebyśmy i my też poszli tą samą drogą mówił odbierając nagrodę reżyser „Tataraku”, odwołując się do artykułu Tadeusza Sobolewskiego na temat programu „Sputnika nad Polską”.

 

Z rąk Wiktora Matizena dyplom dla „Wojny polsko-ruskiej” – najlepszego polskiego filmu wg rosyjskiego magazynu „Art Film” („Kino Iskusstwo”) na 3. Festiwalu filmów Polskich „Wisła” w Moskwie odebrał producent Jacek Samojłowicz.

 

Cześć oficjalną wieczoru zakończyła projekcja filmu będącego koprodukcją polsko-rosyjską pt. „Tylko nie teraz” w reż. Walerija Pendrakowskiego . Na projekcji obecni byli twórcy obrazu a także producent filmu – Piotr Skulski, scenarzysta Jurij Rogozin, grająca główną rolę Magdalena Lamparska oraz Antoni Dmochowski – najmłodszy członek ekipy aktorskiej.

 

4. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” potrwa w Warszawie do 14 listopada, następnie będzie on gościł w kilkunastu miastach Polski oraz na platformie iplex.pl.

 

Szczegółowy program imprezy: www.sputnikfestiwal.pl.

05.11.2010