Inauguracja festiwalu "Pięć Smaków"

Inauguracja festiwalu Pięć smaków
Ambasador Joon Jae Lee i dyrektor festiwalu, Jakub Królikowski. Fot. Piotr Szymański, PISF

 

Rozpoczął się 4. Festiwal Filmowy „Pięć Smaków”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Joon Jae Lee. Przez kilka najbliższych dni w Warszawie, a później w Krakowie, Poznaniu i Katowicach wielbiciele kina będą mogli poznawać produkcje filmowe z Azji.

 

Gości zebranych w warszawskim kinie Muranów przywitał dyrektor festiwalu, Jakub Królikowski z Fundacji Sztuki „Arteria”. Podziękował organizacjom, instytucjom oraz osobom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie „Pięciu Smaków” – m.in. Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei i jej dyrektorowi Soo-myoung Lee a także Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Polsce.

 

Głos zabrał także Ambasador Republiki Korei Południowej Joon Jae Lee. – Gratuluję z okazji otwarcia 4. Festiwalu Pięć Smaków. Mam ogromną przyjemność przedstawić filmy koreańskie, które będą pokazywane na tym festiwalu. Filmy koreańskie tworzą specjalną sekcję zatytułowaną „Smak Korei” .

 

Ambasador wspomniał również, że wśród kinomanów w Korei znajdują się także miłośnicy kina polskiego. Szczególną popularnością cieszy się m.in. trylogia „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Mówił także o twórcy, którego film prezentowany był na otwarciu festiwalu: – Jestem bardzo szczęśliwy, że festiwal otwiera film „Sen” Kim Ki-duka. Kim Ki-duk to reżyser o bardzo dużej renomie w naszym kraju i autor wielu interesujących filmów. Myślę, że koreańskie filmy bardzo się wpasowały w ten festiwal – będą pokazywane w liczbie pięciu, tak jak nazwa tego festiwalu: „Pięć Smaków”. Mam nadzieję, że Polacy rzeczywiście poczują smak Korei.

 

4. Festiwal Filmowy „Pięć Smaków” potrwa w Warszawie do 1 listopada, później przeniesie się do innych miast w Polsce. Obok kina koreańskiego, prezentowanego w cyklu „Smak Korei” widzowie będą mogli obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z Singapuru, Tajlandii, Filipin oraz Wietnamu i Chin. Zobaczyć będzie można m.in. film „Zwyczajna historia”, który wyreżyserowała Anocha Suwichakornpong. Obraz ten zdobył Grand Prix podczas ostatniej, jubileuszowej edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ciekawostką będzie prezentacja filmów krótkometrażowych, których producentką była ta pochodząca z Tajlandii reżyserka.

 

Projekcjom towarzyszyć będą wykłady, a z publicznością spotka się gość specjalny festiwalu – pochodzący z Singapuru reżyser Ho Tzu Nyen. Jego film „Ziemia (Warszawa)” zostanie zaprezentowany jako film zamknięcia „Pięciu Smaków”. Będzie to specjalna, kuratorska wersja filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Wolframa (Dominika Kowalczyka), przygotowywaną we współpracy z reżyserem.

 

Więcej informacji o 4. edycji „Pięciu Smaków”: www.piecsmakow.pl.

27.10.2010