Inicjatywa STEP IN festiwalu w Locarno

W dniach 4-6 sierpnia w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno odbędą się prezentacje najnowszych produkcji filmowych z Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerem wydarzenia jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najnowsze polskie filmy w Locarno

Projekt STEP IN będzie branżową platformą prezentacji najnowszej produkcji filmowej z naszego regionu międzynarodowym dystrybutorom, kiniarzom oraz agentom sprzedaży. Wydarzenie posłuży wsparciu promocji i dystrybucji polskich i wschodnioeuropejskich filmów, które często pomimo sukcesów na zagranicznych festiwalach filmowych nie znajdują międzynarodowego dystrybutora.

Spotkania europejskiej branży filmowej

Do programu, odbywającego się w ramach Industry Days MFF w Locarno wyselekcjonowanych zostanie dwunastu dystrybutorów, kiniarzy i agentów sprzedaży wybranych we współpracy z CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d’Art et d’Essai) oraz Europa Distribution, reprezentujących kraje członkowskie Europy Wschodniej i Środkowej programu MEDIA. Polskę reprezentować będzie dyrektor festiwalu Planete+ Doc i prezes zarządu Against Gravity Artur Liebhart. Program STEP IN będzie miał  formę dwudniowej konferencji, opartej na seminariach, warsztatach oraz spotkaniach indywidualnych prowadzonych przez europejskich profesjonalistów branży filmowej. STEP IN ma w założeniu odbywać się co roku.

Promocja polskiego kina

Pięć wybranych przez PISF filmów polskich dostępnych będzie podczas festiwalu dla przedstawicieli branży filmowej w ramach Digital Library. Prezentacja ta będzie promocją polskiego kina i wsparciem promocji zagranicznej wybranych tytułów. Filmy te będą również nieodpłatnie dostępne przez trzy miesiące po zakończeniu festiwalu na partnerskim, branżowym portalu Festival Scope.

 

STEP IN jest realizowany dzięki wsparciu programu MEDIA, we współpracy z CICAE, Europa Distribution, Europa International, Festival Scopeoraz portalem Film New Europe.

 

W programie obok Polski uczestniczą: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia.

 

Więcej informacji: www.pardolive.ch.

 

Maria Łętowska

13.06.2012