Ińskie Lato Filmowe: Święto kina

Przedstawiamy nominowanych do 5. Nagród PISF – rozmawiamy z osobami tworzącymi wydarzenia nominowane w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe: 18. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”, 38. Ińskie Lato Filmowe i Polskę Światłoczułą. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się 9 maja 2012, podczas 37. Gdynia Film Festival.

 

Święto filmowe

 

Rozmowa z Przemysławem Lewandowskim, kierującym festiwalem Ińskie Lato Filmowe.

 

PISF: Ińskie Lato Filmowe koncentruje się na kinie z Europy Wschodniej, jak kilka innych polskich i europejskich festiwali. Jaki jest wasz sposób na zachowanie odmienności?

 

Przemysław Lewandowski: Po pierwsze muszę przyznać, że nie silimy się na oryginalność, chęć wyróżniania się i ścigania z innymi festiwalami. Głównym kryterium jest wyświetlanie takich nowych filmów, przy których będzie można zatrzymać się na dłużej i porozmawiać w wyjątkowych okolicznościach jakie tworzy Iński Park Krajobrazowy. Z drugiej strony niemal w każdym większym kraju europejskim produkuje się tyle filmów, że sam ich autorski wybór powoduje, że program zawsze różni się od tego co proponują inne festiwale. Niewątpliwym atutem Ińskiego Lata Filmowego jest bliskość twórców i widzów. Film i miejsce jakim jest niewielkie Ińsko tworzą jedną niepowtarzalną całość.

 

Jak rozumiesz dzisiejszą rolę festiwali filmowych? Przecież filmy są teraz łatwo dostępne w kinach, na dziesiątkach kanałów telewizyjnych i w internecie.

 

Czym innym jest kiedy człowiek zje barszcz z uszkami siedząc przy stole wigilijnym z rodziną, a czym innym kiedy będzie go spożywał w ciągu roku w domu czy w restauracji.
Festiwale filmowe postrzegam jako rodzaj święta.

 

Dobre festiwale filmowe to takie, które nie tylko wzbogacają człowieka i edukują za pomocą dobrych filmów, ale również stanowią rodzaj spoiwa do budowania głębszych relacji z innymi ludźmi. Festiwale wytwarzają szczególny rodzaj społeczności i tradycje, a to wszystko splata się jeszcze bardzo korzystnie z lokalną rzeczywistością. W przypadku Ińska, które jest miejscowością położoną na pomorskiej prowincji, festiwal wpływa na ożywienie społeczności lokalnej.

 

Ińskie lato Filmowe stawia sobie też za cel promocję młodego kina. Jak to robicie?

 

Przede wszystkim wyświetlając filmy początkujących reżyserów i konfrontując ich z publicznością. Co roku rezerwujemy w programie miejsce i zapraszamy do Ińska młodych twórców. I wyświetlamy wszelkie formy: fabuły, dokumenty i animacje. Warunkiem jest ich dyskursywność, odwaga w podejmowaniu często niełatwych tematów i oryginalna strona formalna. Na festiwalu wręczamy również od kilku lat nagrodę za Offowe Odkrycie Roku, która wyłaniana jest podczas Internetowych Nagród Filmowych.

 

Rozmawiała Aleksandra Różdżyńska

06.05.2012