„Intruz” nominowany do szwedzkich nagród filmowych

Szwedzkie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1964 r. 36-osobowe jury nominujące i nagradzające najlepsze filmowe propozycje składa się z przedstawicieli szwedzkiego przemysłu filmowego.

„Intruz” z szansą na szwedzkie nagrody Guldbaggen

Film Magnusa von Horna został nominowany do Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbaggen w następujących kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor (Ulrik Munther) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Mats Blomgren). Polsko-szwedzko-francuska koprodukcja  jest podwójnym debiutem reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego.

Projekt filmu był rozwijany w ramach Passion to Market – współfinansowanych przez PISF warsztatów skierowanych do absolwentów trzech europejskich szkół filmowych: Szkoły Filmowej w Łodzi, londyńskiej The National Film and Television School oraz paryskiej La Fémis. Światowa premiera filmu odbyła się podczas MFF w Cannes, gdzie film był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight). Podczas 40. FF w Gdyni obraz wyróżniono nagrodami za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz i najlepszy montaż (nagroda dla Agnieszki Glińskiej za montaż filmów „Intruz” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego).

„Intruz”

John wychodzi z poprawczaka, pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John, nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

Kolejna nominacja dla Magnusa von Horna

Warto wspomnieć, że wcześniej w 2012 r. film „Bez śniegu” młodego reżysera był nominowany w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Obraz ten był również współfinansowany przez PISF oraz otrzymał nagrody m.in. w Gdyni (36. FPFF) i Krakowie (51. KFF), a także był prezentowany podczas MFF w Locarno.

Ceremonia wręczenia Szwedzkich Nagród Filmowych odbędzie się 18 stycznia 2016 r. w Sztokholmie.

Więcej informacji o nominowanych na stronie: www.filminstitutet.se.

04.01.2016