„Intruz” w kinach w Szwecji i Norwegii

Współfinansowany przez PISF debiut Magnusa von Horna „Intruz” niebawem wejdzie na ekrany szwedzkich i norweskich kin.

Skandynawskie premiery „Intruza”

20 listopada film wejdzie na szwedzkie ekrany dystrybuowany przez firmę TriArt Film. Szwedzki tytuł filmu to „Efterskalv”. Norwegowie będą mogli zobaczyć „Intruza” od 4 grudnia. Debiut Magnusa von Horna będzie dystrybuowany przez firmę Mer Film pod tytułem „Etterskjelv”.

Polsko-szwedzka koprodukcja

„Intruz” powstawał jako polsko-szwedzka koprodukcja z dodatkowym wkładem francuskim. Film został wsparty przez oba narodowe instytuty filmowe – Svenska Filminstitutet oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Debiut Magnusa von Horna łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Reżyser urodził się w Szwecji i jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego osadzony w szwedzkich realiach film, narodził się w Polsce. „Intruz” jest podwójnym debiutem reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego (Lava Films).

„Intruz”

John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. W lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze. Wokół bohatera narasta atmosfera linczu. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia.

Światowa premiera na festiwalu w Cannes

Światowa premiera filmu „Intruz” odbyła się podczas 68. MFF w Cannes. Od tamtej pory debiut Magnusa von Horna był pokazywany m.in. na 40. MFF w Toronto, 63. MFF w San Sebastian czy 59. BFI London Film Festival. Film otrzymał bardzo dobre recenzje od zagranicznych krytyków i dziennikarzy filmowych. Polska premiera filmu odbyła się na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie obraz był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Magnus von Horn otrzymał nagrody za najlepszą reżyserię oraz najlepszy scenariusz, a Agnieszka Glińska za najlepszy montaż (za filmy „Intruz” i „11 minut”). Produkcja weszła do kin 9 października dystrybuowana przez Gutek Film. Międzynarodowym agentem sprzedaży „Intruza” jest TrustNordisk.

Oficjalna strona filmu: www.the-here-after.com.

12.11.2015