"Intruz" w kinach

9 października 2015 na ekrany polskich kin wejdzie film „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Intruz”

John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

Polsko-szwedzka koprodukcja

„Intruz” łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Film jest podwójnym debiutem reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego.

Projekt filmu był rozwijany w ramach Passion to Market – współfinansowanych przez PISF warsztatów skierowanych do absolwentów trzech europejskich szkół filmowych: Szkoły Filmowej w Łodzi, londyńskiej The National Film and Television School oraz paryskiej La Fémis.

Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Mariusz Włodarski (Lava Films) oraz Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden), koproducentami Cinema Defacto (Francja), Opus Film (Polska) oraz Film I Vast (Szwecja). W filmie występują m.in. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren i Wiesław Komasa. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal.

„Intruz” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC oraz Eurimages. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest TrustNordisk.

Światowa premiera na MFF w Cannes

Światowa premiera filmu „Intruz” odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz został zaprezentowany w ramach prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight), w której zaczynali m.in. Martin Scorsese, Michael Haneke, czy bracia Dardenne. „Intruz” znalazł się również w programie 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, gdzie publiczność mogła zobaczyć film w sekcji Zabaltegi.

Film otrzymał bardzo dobre recenzje od zagranicznych krytyków i dziennikarzy filmowych.

– Psychologiczna narracja von Horna jest tak bezwzględnie oszczędna, że można się jej spodziewać po tym, skąd pochodzi, ale reżyser również rozwija indywidualne podejście do estetyki „mniej znaczy więcej” w historii nastolatka outsidera, który nosi piętno okropnej zbrodni. Oszczędna, kontrolowana reżyseria (..) i mocna rola młodego Ulrika Munthera (…) powinny zapewnić „Intruzowi” obecność na festiwalach, jak również oczarować niszowych dystrybutorów – czytamy w recenzji filmu w Screen Daily.

– „Intruz” świadomie odnosi się do wizualnej gramatyki klasycznego, poważnego euroskandynawskiego kina autorskiego. (…) Praca Von Horna jest precyzyjna, przemyślana. To duża obietnica na przyszłość – czytamy w recenzji filmu w The Hollywod Reporter.

Więcej zagranicznych recenzji filmu w informacji na stronie PISF.

Polska premiera i nagrody na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Polska premiera filmu „Intruz” odbyła się na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie obraz był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Magnus von Horn otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz za najlepszy scenariusz. Agnieszka Glińska otrzymała nagrodę za montaż filmów „Intruz” i „11 minut”.

„Intruz” w kinach od 9 października

Film „Intruz” Magnusa von Horna wejdzie na ekrany polskich kin 9 października 2015. Polskim dystrybutorem obrazu jest Gutek Film.

Oficjalna strona filmu: www.the-here-after.com.

05.10.2015