IV Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich

Dotychczasowy Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich Moja Mała Ojczyzna przechodzi metamorfozę i rozszerza swoją formułę.

Nowa nazwa festiwalu

Oficjalna nazwa festiwalu od jego czwartej edycji będzie brzmiała Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich Moja Mała Ojczyzna. Podczas tegorocznego festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć garść premierowych tytułów filmowych, które po raz pierwszy zostaną wyświetlone w dniach 26-28 maja 2017 roku.

Filmy dokumentalne i fabularne w programie

Festiwal rozpocznie się w piątek w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, a zakończy spotkaniem z Michałem Urbaniakiem w Ośrodku Kultury Filmowej „Iluzja” w niedzielę.

Od tegorocznej edycji na festiwalu Moja Mała Ojczyzna będzie można obejrzeć nie tylko filmy dokumentalne, ale i fabularne. Już w sobotę odbędzie się pokaz filmu „Wspomnienie lata” z Robertem Więckiewiczem i Urszulą Grabowską w obsadzie.

Zupełnie premierowo, po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany film „Polska Wielkanoc” z Grażyną Szapołowską w roli głównej. Koprodukcja niemiecko-polska, która została ostatnimi laty zapomniana przez dystrybutorów, czy nadawców polskich stacji telewizyjnych zagości na wielkim ekranie. Grażyna Szapołowska opowie widzom jak powstawały zdjęcia do tego filmu, który został zrealizowany w 2010 roku między innymi w naszym mieście.

W niedzielę od samego rana będzie moc atrakcji dla najmłodszych i melomanów. Od 11:00 czeka Festiwalowy Dzień Dziecka – gry, konkursy i zabawy dla dzieci, a od 13:00 giełda filmowo-muzyczna, podczas której będzie można zdobyć płyty DVD z dotychczasowych edycji festiwalu, filmy o Częstochowie, ale również mnóstwo filmów i płyt winylowych.

Premiery filmów jakie czekają na widzów w niedzielę po południu, to „Częstochowa lata 50. XX wieku” oraz „Szczęście i dobrzy ludzie”. Wisienką na festiwalowym torcie będzie spotkanie z Michałem Urbaniakiem, który w rozmowie z Maciejem Grabałowskim będzie wspominał Krzysztofa Komedę. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Komeda, Komeda…” z 2012 roku.

W tle będą grały płyty winylowe Krzysztofa Komedy, a po spotkaniu, podczas giełdy filmowo-muzycznej, Michał Urbaniak będzie podpisywał swoje płyty, co będzie nie ladą gratką i wielką okazją dla wszystkich fanów jazzu do zdobycia pamiątkowego zdjęcia, czy autografu.

IV Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich Moja Mała Ojczyzna odbędzie się w dniach 26-28 maja 2017 roku.

Informacja prasowa 

17.05.2017