IX edycja festiwalu "Kinoteka"

Kinoteka logo

 

Uroczystym pokazem „Essential Killing” rozpoczął się wczoraj Festiwal Filmu Polskiego „Kinoteka” w Londynie. 1 kwietnia film Jerzego Skolimowskiego trafi do do kin w całej Wielkiej Brytanii. Dziewiąta edycja „Kinoteki” odbywa się miedzy 24 marca a 13 kwietnia w pięciu miastach na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Na program tegorocznego festiwalu złożą się najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywa mistrzów komedii, nagrodzone polskimi i zagranicznymi nagrodami krótkie metraże oraz artystyczne filmy eksperymentalne.

 

Gośćmi imprezy są w tym roku m.in. Jerzy Skolimowski, Przemysław Wojcieszek oraz Marcin Wrona.

IX Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz marki DFDS Seaways.

 

12 najlepszych filmów fabularnych z ostatnich 12 miesięcy to program Nowego Polskiego Kina. Do Londynu przyjadą jego twórcy i bohaterowie m.in. Przemysław Wojcieszek z nagradzanym w Gdyni i Wrocławiu obrazem „Made in Poland” (25 marca, Londyn; 31 marca, Belfast; 5 kwietnia Edynburg). Film jest adaptacją sztuki Wojcieszka o tym samym tytule. Do stolicy Wielkiej Brytanii przyjedzie Marcin Wrona, reżyser filmu „Chrzest” (26 marca, Londyn; 27 marca, Exter; 30 marca, Belfast). Będzie można także spotkać się z Pawłem Salą, reżyserem „Matki Teresy od Kotów” (26 marca, Londyn; 31 marca, Exeter; 7 kwietnia, Glasgow). W programie Nowego Polskiego Kina znajdzie się także pokazywany tuż przed wejściem do kin w Polsce film Marka Lechkiego „Erratum” (26 marca, Londyn; 29 marca, Belafast; 2 kwietnia, Edynburg). W programie „Kinoteki” znajdzie się również „Dom Zły” Wojciecha Smarzowskiego (31 marca, Prince Charles Cinema, Londyn).

 

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana najnowsza anglojęzyczna publikacja o polskim kinie ostatnich 20 lat pt. „Polish Cinema Now!” pod redakcją Mateusza Wernera, wydana przez wydawnictwo John Libbey we współpracy w z Instytutem Adama Mickiewicza.

 

Organizatorzy „Kinoteki” zaprezentują brytyjskiej publiczności filmy kultowego duetu reżyserskiego – Janusza i Andrzeja Kondratiuków. Będzie to pierwsza w historii retrospektywa twórczości Braci Kondratiuków w Wielkiej Brytanii. Podczas „Kinoteki” widzowie będą mieli okazje obejrzeć m.in. filmy takie jak „”Wniebowzięci” czy „Dziewczyny do Wzięcia” (26 i 27 marca, Riverside Studios). Po pokazie w niedzielę 27 marca Janusz Kodratiuk odpowie na pytania publiczności. Festiwal zaprasza również na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu reżysera „Milion dolarów” (5 kwietnia, Prince Charles Cinema). Film parę dni później trafi do kin w Polsce.

 

W tym roku „Kinoteka” będzie również prezentować krótkie metraże najlepszych młodych twórców. Z okazji 10-lecia powstania Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy zaprezentowane zostaną najlepsze fabuły oraz dokumenty absolwentów tej szkoły (27 marca, Riversied Studios; 31 marca i 7 kwietnia, London Film Academy). Filmy krótkometrażowe zostaną także pokazane w dwóch odsłonach w londyńskim kino-barze Roxy Bar & Screen (31 marca i 7 kwietnia). Podczas pierwszego pokazu, przygotowanego we współpracy z Janem Naszewskim z New Europe Film Sales, zostaną zaprezentowane takie produkcje jak „Animowana Historia Polski” Bagińskiego czy „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej. W kolejnym tygodniu w Roxy Bar & Screen odbędzie się wieczór z polskim festiwalem Short Waves i duetem wizualizacyjno-muzycznym Michał Mierzwa i Piotr Bejnar. Wszystkie londyńskie pokazy filmów krótkometrażowych (z wyjątkiem pokazu 31 marca w Riverside Studios) są darmowe.

 

Selekcja krótkich metraży będzie prezentowana także w Belfaście (27 marca, Queen’s Film Theatre).W programie znajdą się m.in. wielokrotnie nagradzane filmy takie jak „Danny Boy” Marka Skrobeckiego, „Millhaven” Bartka Kulasa czy „Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz,
By uczcić prezentację nowej pracy duetu KwieKulik zakupionej przez galerię Tate Modern, „Kinoteka” przygotowała specjalny pokaz zrealizowanego przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka filmu eksperymentalnego „Działania z Dobromierzem” (5 kwietnia). Współpracę tych artystów uznaje się za jeden z najważniejszych fenomenów powojennej polskiej sztuki. Po projekcji filmu Zofia Kulik będzie dyskutować o swojej działalności artystycznej z kuratorami Maxą Zoller, Stuartem Comerem (Tate Modern) i Łukaszem Rondudą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).

 

Podobnie jak w ubiegłych latach „Kinotece” w angielskich kinach towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych. Podczas IX edycji festiwalu organizatorzy przypomną prace Franciszka Starowieyskiego (1930 – 2009). Jego oryginalne, często surrealistyczne prace trafiły do największych kolekcji świata, w tym do Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Yorku. Ekspozycję prac Starowieyskiego można oglądać za darmo w Riverside Studios (24 marca – 10 kwietnia) oraz w Barbicanie (7 – 13 kwietnia) w Londynie.

Podczas gali zamykającej festiwal zaprezentowany zostanie film „Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szaro, jeden z najlepszych polskichobrazów epoki kina niemego. Muzykę na żywo do filmu zagra polska grupa elektro-jazzowa Pink Freud (13 kwietnia, Barbican). Film został uznany za zaginiony podczas II wojny światowej, jednakże w 1997 roku jego kopia została odnaleziona w Królewskiej Akademii Filmowej w Brukseli, a następnie odnowiona. Grupa Pink Freud skomponowała na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Londynie nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana podczas londyńskiej projekcji.

 

W programie tegorocznej edycji „Kinoteki” znajdą się także dwie inne perły przedwojennej Polskiej kinematografii – będą to „Ślubowanie” Henryka Szaro (5 kwietnia, West London Synagogue) oraz „Dybuk” Michała Waszyńskiego (12 kwietnia, West London Synagogue) pochodzące z 1937 roku. Obydwa film są w języku jidysz i przedstawiają dwie różne interpretacje dramatu Szymona An-skiego pt. „Dybuk”. Pokazy są współorganizowane z londyńskim stowarzyszeniem Spiro Ark. Na oba seanse wstęp jest bezpłatny.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu: www.kinoteka.org.uk.


Informacja prasowa

25.03.2011