IX Festiwal Filmów Afrykańskich "Afrykamera"

W ośmiu polskich miastach widzowie będą mogli zobaczyć wybrane filmy dotyczące kultury afrykańskiej i pokazujące najnowsze zjawiska kulturalne tego rejonu świata.

Harmonogram festiwalu

W tym roku festiwal odbędzie się w następujących miastach:

  • Warszawa/Wrocław 23 – 27 kwietnia
  • Białystok 27 – 29 kwietnia
  • Gdańsk 23 – 25 kwietnia 
  • Koszalin 25 – 27 kwietnia
  • Kraków 25 – 30 kwietnia
  • Poznań 24 – 27 kwietnia
  • Tczew – pokazy odbędą się w ramach Nocy Muzeów w maju 2014

Sekcje festiwalowe

Filmy zostały przyporządkowane do czterech sekcji festiwalowych: AfroSelekta, AfroSzorty, Nowe Kino Nigeryjskie i Tęczowa Afryka. Dwie pierwsze sekcje prezentują przegląd najlepszych i najciekawszych produkcji afrykańskich w kategorii krótkich i długich metraży. Wśród filmów, które znalazły się w tych sekcjach jest obraz „Mandela. Długa droga do wolności” opowiadający historię życia pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta RPA.

Nowe Kino Nigeryjskie i Tęczowa Afryka

W tym roku organizatorzy postanowili zmienić nastawienie widzów do kina nigeryjskiego tzw. Nollywoodu. W ramach tej sekcji widzowie zobaczą m.in. kosztującą 8 milionów dolarów nigeryjską superprodukcję „Połówka żółtego słońca”. Z kolei w sekcji Tęczowa Afryka pokazane zostaną filmy dotyczące środowisk LGBT. Sekcja ta powstała w związku z nasiloną dyskusją w mediach odnoszącą się do restrykcyjnego prawa w Ugandzie, które uderza w podstawowe prawa człowieka środowisk homoseksualnych i transseksualnych.

Nie tylko filmy

Poza programem filmowym wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg imprez towarzyszących. Wystawy fotograficzne, slajdowiska – spotkania, w trakcie których uczestnicy przyjrzą się bliżej historii i kulturze Afryki, warsztaty kulinarne, warsztaty tańca afrykańskiego i gry na perkusji zachodnioafrykańskiej, a także warsztaty robienia recyclingowych zabawek afrykańskich oraz koncerty to tylko niektóre z atrakcji festiwalu.

 

Więcej informacji: www.afrykamera.pl lub www.facebook.com/afrykamera

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Magdalena Wylężałek

15.04.2014