"Ixcanul" zwycięzcą PKO Off Camera

8. festiwal PKO Off Camera wygrał „Ixcanul”, debiut Jayro Bustamante. Pochodzący z Gwatemali reżyser odebrał nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów oraz milionowy grant od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację następnej produkcji w Polsce. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych triumfowała Małgorzata Szumowska i film „BODY/CIAŁO”.

– Mam poczucie ogromnej satysfakcji jeżeli chodzi o polski film. To, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach i latach, Oscar, Srebrny Niedźwiedź dla Małgorzaty Szumowskiej, dzisiejsze nagrody, którymi zostały wyróżnione polskie filmy, ale przede wszystkim miliony widzów w kinie, którzy chodzą na polskie filmy to dowód na to, że jest to dobry czas dla polskiego filmu. Jest wielka zasługa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale przede wszystkim polskich twórców, którzy mają odwagę podejmować tematy niekonwencjonalne, produkując filmy w oparciu o scenariusze, które wcale nie są pewniakami i którym się to udaje. Polska zajmuje najwyższe miejsce w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o udział polskiej narodowej produkcji w liczbie wszystkich filmów oglądanych przez narodową publiczność. Jest to dowodem na to, że są filmy, na które warto chodzić oraz, że mamy w Polsce publiczność, która naprawdę kocha kino – mówiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która wspomniała także o wdrażanym właśnie projekcie „Kultura dostępna”, którego celem jest zniesienie barier i zwiększenie dostępu do kultury.

„Ixcanul” zwycięzcą konkursu „Wytyczanie drogi”

Przewodniczący Jury Sławomir Idziak oraz Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne przyznali główną nagrodę za mocną, pełną emocji narrację, opowiedzianą z imponującą prostotą i uniwersalnym przesłaniem filmowi „Ixcanul” w reżyserii Jayro Bustamante.

W pełnym uzasadnieniu werdyktu Jury tak argumentowało wybór zwycięzcy: Akcja filmu rozgrywa się w rzadko oglądanym zakątku świata, w kulturze Majów żyjących na wulkanie w Gwatemali. Debiutujący reżyser opowiada przejmującą historię ze szczerością i prostotą, subtelny montaż, reżyseria i praca kamery podkreślają wiarygodne kreacje obsadzonych w rolach naturszczyków, społeczne, polityczne i historyczne perspektywy spajane są w jedno przez oszczędny, znakomity scenariusz, który rezonuje wieloma emocjami w każdym widzu.

Specjalne wyróżnienie otrzymał film „Glassland” Gerarda Barretta. Jury doceniło również aktorkę grającą główną rolę w filmie „Key House Mirror” w reżyserii Michaela Noera Ghitę Nørby. Specjalne wyróżnienie dla operatora otrzymał Magnus Nordenhof Jønck za zdjęcia do filmu „Bridgend” w reżyserii Jeppe Rønde.

– To wielki przywilej i zaszczyt dla członków Jury móc doświadczyć dzięki tym 10 filmom niezwykłej różnorodności kultur i problemów. W świetle statystyk stale wymieniających zbyt niską reprezentację kobiet, zarówno przed kamerą i za nią, wyrażamy nasze uznanie dla niezwykłego wyboru kobiet opowiadających o swoich bohaterkach (…). Te filmy przypominają nam o ogromnej liczbie historii, które jeszcze pozostają do opowiedzenia oraz o tym, że kobiety naprawdę stanowią 50 procent widowni kinowej – zwrócił uwagę przewodniczący jury Sławomir Idziak, zwracając uwagę na udział kobiet w branży filmowej.

Milionowy grant od PISF

Czek na 100 tysięcy dolarów nie jest jedyną nagrodą dla zwycięzcy konkursu „Wytyczanie drogi”. Polski Instytut Sztuki Filmowej po raz kolejny przekazał zwycięzcy grant w wysokości miliona złotych na produkcję kolejnego filmu reżysera.

– Przewrotność nagrody ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polega na tym, że jest to grant, który może by zrealizowany tylko na terenie Polski. Ten grant ma za zadanie przytrzymać laureatów tej nagrody w naszym kraju, tak żebyśmy mogli cieszyć się kolejnym ciekawym projektem, który mamy nadzieję zostanie zrealizowany w Polsce – mówił Karol Makowski z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

„BODY/CIAŁO” zwycięzcą Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

– Obejrzeliśmy mnóstwo naprawdę fantastycznych filmów – powiedział przewodniczący jury konkursu polskiego Wentworth Miller. Obok aktora w jury zasiedli Sandy Powell i Michael Coulter. Jury nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych za wspaniałą narrację, mocne aktorstwo i uniwersalne tematy jury przyznało filmowi „BODY/CIAŁO” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

– To, że otrzymuję tę nagrodę w Krakowie, w mieście, w którym się urodziłam, w kinie Kijów, do którego jako dziecko przychodziłam oglądać filmy ma dla mnie naprawdę duże znaczenie – mówiła po otrzymaniu nagrody reżyserka.

Za najlepsze kreacje aktorskie zostali wyróżnieni Justyna Suwała i Janusz Gajos za swoje role w filmie „BODY/CIAŁO”. Wyróżnienie specjalne otrzymał operator Piotr Sobociński jr za zdjęcia do filmów „Strefa nagości” Urszuli Antoniak oraz „Bogowie” Łukasza Palkowskiego.

Nagroda za debiut producencki

Nagrodę za debiut producencki ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych i Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymali Agnieszka Dziedzic i Jakub Burakiewicz za konsekwentnie zrealizowany i wyróżniający się na tle innych produkcji fabularnych debiut producencki filmu „Małe stłuczki” w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin.

Za odwagę drugą nagrodę za debiut producencki otrzymała Marta Golba, producentka filmu „15 stron świata” w reżyserii Zuzanny Solakiewicz. Z kolei wyróżnienie honorowe za osiągnięty sukces frekwencyjny otrzymał Piotr Woźniak-Starak za film „Bogowie”. W skład Kapituły przyznającej tę nagrodę weszli: Przewodnicząca Kapituły zastępca dyrektora Studia Filmowego Tor Irena Strzałkowska oraz Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Współpracy Międzynarodowej Izabela Kiszka-Hoflik, dyrektor artystyczna PKO Off Camera Anna Trzebiatowska, dyrektor ds. produkcji Studia Munka Ewa Jastrzębska i przedstawiciel Sekcji Młodych Producentów KIPA Wojciech Leszczyński (WJTeam).

Nagroda FIPRESCI, nagroda publiczności, nagroda Jury Młodzieżowego

Jury FIPRESCI w składzie Mike Naafs, István Szathmáry i Tadeusz Szczepański nagrodziło zrealizowany w koprodukcji włosko-szwajcarsko-niemiecko-albańsko-kosowskiej film „Sworn Virgin” w reżyserii Laury Bispuri. Nagroda Publiczności trafiła do twórców filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego (Watchout Productions). Laureaci konkursu Skrytykuj.pl Joanna Krygier, Julia Jędrzejczyk i Julian Płoski przyznali swoją nagrodę hiszpańsko-francuskiej produkcji „Magical Girl” w reżyserii Carlosa Vermuta.

Podczas 10 dni 8. edycji festiwalu PKO Off Camera we wszystkich projekcjach festiwalowych wzięło udział ponad 35 tysięcy widzów. W ciągu 240 godzin trwania festiwalu wyświetlono projekcje filmowe, które łącznie trwały 438 godzin.

Magda Wylężałek

11.05.2015