„Ja, Olga Hepnarová” na Berlinale 2016

Współfinansowana przez PISF czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy znalazła się w programie sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Ja, Olga Hepnarová

to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Debiut wspierany przez PISF

„Ja, Olga Hepnarová” jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją, która powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

Polskie filmy w sekcji Panorama

Panorama jest jedną z sekcji Berlinale, która stanowi dopełnienie Konkursu Głównego. Prezentowane w jej ramach filmy pokazują najnowsze trendy i osiągnięcia w światowym kinie artystycznym i niezależnym. W 2012 roku w tej sekcji prezentowany „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, a w 2011 roku „Sala Samobójców” Jana Komasy. W poprzednich latach do Panoramy zakwalifikowały się filmy takie jak „Komornik” Feliksa Falka, „Ono” Małgorzaty Szumowskiej, „Nienasycenie” Wiktora Grodeckiego, krótki metraż „Kocham cię” Pawła Borowskiego, „Trzeci cud” Agnieszki Holland czy „Dług” Krzysztofa Krauzego.

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11-21 lutego 2016.

Więcej informacji na www.berlinale.de.

17.12.2015