"Ja, Olga Hepnarová" z 6 nominacjami Czeskich Krytyków

Współfinansowany przez PISF debiut „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy został nominowany do Nagród Czeskich Krytyków Filmowych aż w 6 kategoriach.

6 nominacji do Nagród Czeskich Krytyków Filmowych 

Film „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy został nominowany do Nagród Czeskich Krytyków Filmowych aż w 6 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Aktorka, Osiągnięcie Audiowizualne oraz Objawienie Roku. Nagrody są przyznawane w 9 kategoriach. Pełna lista nominowanych jest dostępna na stronie: www.filmovakritika.cz/nominace.html.

„Ja, Olga Hepnarová”

to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: „Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci”. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Debiut ze wsparciem PISF

„Ja, Olga Hepnarová” jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją, która powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

Światowa premiera na Berlinale

Światowa premiera filmu „Ja, Olga Hepnarová” odbyła się na Berlinale, w ramach sekcji Panorama. Film był nagradzany na zagranicznych festiwalach. Otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego filmu – sekcja New Europe New Names na 21. MFF „Kino Pavasaris” w Wilnie oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii a także nagrody dla najlepszego reżysera i aktorki na festiwalu „Listapad” w Mińsku. 

Polska premiera kinowa 13 stycznia 2017

Film „Ja, Olga Hepnarová” wejdzie na ekrany polskich kin 13 stycznia 2017. Dystrybutorem filmu jest Żółty Szalik. Film był dystrybuowany w kinach również we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Słowacji.

Paulina Bez 

03.01.2017