"Ja, Olga Hepnarova" we francuskich kinach

Współfinansowana przez PISF czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy weszła na ekrany francuskich kin 6 lipca 2016.

Francuska premiera

6 lipca 2016 film „Ja, Olga Hepnarová” weszła na ekrany kin we Francji. Dystrybutorem filmu jest Arizona Distribution. Francuski tytuł filmu to „Moi, Olga”. Wcześniej film był już dystrybuowany w Czechach i na Słowacji. 

Ja, Olga Hepnarová

to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Debiut wspierany przez PISF

„Ja, Olga Hepnarová” jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją, która powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

Światowa premiera na Berlinale

Światowa premiera filmu „Ja, Olga Hepnarová” odbyła się na Berlinale, w ramach sekcji Panorama. Film był nagradzany na zagranicznych festiwalach. Otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego filmu – sekcja New Europe New Names na 21. MFF „Kino Pavasaris” w Wilnie oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii.

Paulina Bez

06.07.2016