"Jak uratować mamę" w kinach

1 czerwca na ekrany polskich kin weszła pełnometrażowa animacja dla dzieci „Jak uratować mamę” w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego.

„Jak uratować mamę”

„Jak uratować mamę” (dawniej „Złote krople”) to nowy, polski, pełnometrażowy animowany film familijny, który opowiada uniwersalną historię o dziecięcych marzeniach i potędze wyobraźni.

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Aneta jest miłośniczką książek, uwielbiającą bujać w obłokach i marzyć o królewiczu z bajki. Jednak przez jakiś czas myśli rodzeństwa będą musiały skupić się na czymś zupełnie innym. Ich mama potrzebuje pomocy, którą tylko jej pociechy są w stanie sprowadzić. Niemały w tym udział będzie miała pewna Czarownica. To za sprawą jej czarów Adaś i Anetka przeniosą się do tajemniczej średniowiecznej krainy – pełnej ziejących ogniem smoków, turniejów rycerskich i zamków. Dzieci muszą odnaleźć legendarne Złote Krople, dzięki którym będą mogły spełnić swoje trzy życzenia – w tym to jedno najważniejsze: ratunek dla mamy.

Głosy Stuhra, Kota, Pazury i Grabowskiego 

Autorami scenariusza do filmu są Andrzej Surmacz, Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski i Wioletta Pomorska, a reżyserami Daniel Zduńczyk i Marcin Męczykowski. Swoich głosów dwójce głównych bohaterów użyczyli Benjamin Lewandowski i Aleksandra Kowalicka. Wśród pozostałych aktorów, których można usłyszeć w filmie znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Andrzej Grabowski. 

Klasyczna animacja i trójwymiarowa scenografia

Film „Jak uratować mamę” to połączenie klasycznej animacji rysunkowej z trójwymiarową scenografią komputerową zrealizowaną we wrocławskim studiu Virtual Magic, z wykorzystaniem najnowszych technologii AMD, pozwalających na szybkie i wydajne tworzenie animacji.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentami filmu są studio Virtual Magic (twórca animacji 2D i 3D m.in. „Asylum 5D”, „Tajemnicze Podziemie 5D”, „Oceanarium Prehistoryczne”, „Kajko i Kokosz”) i ATM Grupa. Film otrzymał dofinansowanie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wsparcie finansowe w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Nagrody i pokazy na zagranicznych festiwalach

„Jak uratować mamę” zostało uznane za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles oraz 5. Dada Saheb Phalke Film Festival 2015 w Indiach. Ta pełna przygód produkcja zakwalifikowała się również do oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, w tym: Hollywood Weekly Magazine Film Festival i 25. Cottbus Film Festival.

Premiera kinowa 1 czerwca

Film „Jak uratować mamę” wszedł na ekrany polskich kin 1 czerwca 2016. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. 

Więcej informacji o filmie znajduje się na oficjalnej stronie animacji „Jak uratować mamę”. 

Na podstawie materiałów dystrybutora

01.06.2016