Jakub Gierszał Shooting Star 2012 [wideo]

Jakub Gierszał

 

13 lutego podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbyła się konferencja prasowa oraz ceremonia wręczenia statuetek Shooting Star (www.shooting-stars.eu). Polskim Shooting Star 2012 jest Jakub Gierszał.

 

Uroczystość poprowadzili aktorka Sumitra Sarma i laureat Shooting Star z 2000 roku, Thure Lindhardt. Statuetki młodym aktorom wręczył brytyjski aktor John Hurt. Podczas ceremonii obecne było jury wybierające laureatów Shooting Star w 2012. Wśród nagradzających młode talenty, obok Thure Lindhardta, znaleźli się: reżyserka Marleen Gorris, producentka Ada Solomon, zajmująca się castingami Simone Bär oraz dziennikarz Matt Mueller.

 

– Od chwili, kiedy się pojawia, widać, że urodził się, by być na dużym ekranie. Jego zdolność do przykucia uwagi widza jest niezrównana. Jest wruszający, wiarygodny i wrażliwy. To czysty i wyjątkowy talent – tak brzmiało uzasadnienie jury dotyczące Jakuba Gierszała, odczytane podczas ceremonii przez Thure Lindhardta.

 

Po wręczeniu statuetek kilka słów do młodych adeptów sztuki aktorskiej wygłosił John Hurt. – Patrząc na nich widzę, że nie potrzebują specjalnych zachęt do pracy. Trudno mi im coś doradzić, wszystko w świecie filmowym zmienia się z każdą kolejną generacją. Ale pewne rzeczy pozostają stałe. Musicie trzymać się swoich przekonań, pierwszych inspiracji. Musicie też wywierać presję, co oznacza: iść naprzód, nigdy się nie poddawać. To jedyna rada, jaką mogę wam dać – powiedział na zakończenie uroczystości aktor, który w ubiegłym roku zagrał w „Szpiegu” i „Melancholii”.

 

Przed festiwalem w Berlinie Aleksandra Różdżyńska rozmawiała z Jakubem Gierszałem – polskim Shooting Star 2012 i laureatem Nagrody Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego. Aktor opowiadał m.in. o pracy na planie filmu „Yuma” Piotra Mularuka i o tym, co jest dla niego ważne przy wyborze roli. Mówi też o autorytetach i potrzebie dobrego kontaktu między pokoleniami.

 

13.02.2012