Jakub Stożek nagrodzony w Sundance

Poza zasięgiem
Poza zasięgiem

 

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sundance wyróżnienie zdobył Jakub Stożek i jego film „Poza zasięgiem” („Out of Reach”).

 

Dokument „Poza zasięgiem” opowiada o Karolinie i Klaudii – dwóch nastolatkach poszukujących kontaktu z matką, która opuściła rodzinę.

 

Filmy z całego świata oceniało jury w składzie: reżyser i scenarzysta Barry Jenkins, pisarka i recenzentka Kim Morgan oraz Sara Bernstein z HBO Documentary. Nagrody wręczono 25 stycznia. Wraz z filmem Jakuba Stożka jury w Sundance przyznało honorowe wyróżnienia 5 filmom krótkometrażowym, których twórcy pochodzą m.in. z Kanady, Włoch, Niemiec i Hiszpanii.

 

„Poza zasięgiem” wybrano spośród 81 tytułów, które znalazły się w konkursie filmów krótkometrażowych w Sundance. Film trafił do Sundance po tym, jak wygrał Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film Stożka nagrodzono wcześniej także podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dokumentalnego DOCSDF w Meksyku. Producentem dokumentu jest firma Darklight Film Studio. Obraz był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Nagrodę główną w amerykańskim konkursie filmów krótkometrażowych otrzymał film „Brick Novax pt 1 and 2”, w reżyserii Matta Piedmonta, natomiast za najlepszy krótki metraż zrealizowany poza USA jury uznało australijski film „Deeper Than Yesterday” autorstwa Ariela Kleimana.

 

Ceremonia zakończenia festiwalu Sundance odbędzie się 29 stycznia.

 

Więcej informacji o imprezie: www.sundance.org.

26.01.2011