Jan P. Matuszyński laureatem nagrody Morgensterna

14 listopada 2016 r. w kinie Kultura wręczono nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Laureatem nagrody został Jan P. Matuszyński, reżyser filmu „Ostatnia Rodzina”.

Nagroda im. Morgensterna dla Jana P. Matuszyńskiego

„Serdecznie dziękuję za tę nagrodę. Kiedy otrzymałem telefon od pani Krystyny byłem kompletnie zaskoczony i wzruszony. Każda nagroda jest wyjątkowa. Ta nagroda jest dla mnie ważna, ponieważ od małego zawsze chciałem robić filmy i dlatego zawsze je oglądałem, a te, które wyreżyserował Kuba Morgenstern należą do tych polskich filmów, które do mnie trafiały. Bardzo dobrze pamiętam jak pierwszy raz oglądałem film »Do widzenia, do jutra« w DKF-ie w Katowicach. Dawno go nie widziałem, ale chętnie do niego teraz wrócę” – dziękował Jan P. Matuszyński.

„Mam nadzieję, że ten fenomenalny debiut to dopiero początek wielkiej kariery” – powiedziała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, wręczając nagrodę Janowi P. Matuszyńskiemu.

„Jestem bardzo wzruszona. Mam nadzieję, że Kuba się bardzo cieszy, ponieważ zawsze lubił ludzi, a szczególnie swoich studentów, młodych i jeśli tylko mógł chętnie im pomagał” – mówiła Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Nagroda „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Pierwszym laureatem został Adrian Panek za film „Daas”. W 2012 roku uhonorowano Marię Sadowską za „Dzień kobiet” oraz Bodo Koxa za „Dziewczynę z szafy”. W 2013 roku nagrodę otrzymali twórcy filmów krótkometrażowych: Julia Kolberger za „Mazurka”, Elżbieta Benkowska za „Olenę” oraz Łukasz Ostalski za film „Matka”. W 2014 roku nagrodę przyznano Katarzynie Jungowskiej za „Piąte: Nie odchodź”. W ubiegłym roku nagroda trafiła do rąk Macieja Bochniaka za film „Disco polo”.

„Ostatnia Rodzina”

Debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego opowiada historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Nagrody dla filmu „Ostatnia Rodzina”

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, skąd obraz wrócił z nagrodą dla najlepszego aktora, którą otrzymał Andrzej Seweryn. Polska premiera filmu odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. „Ostatnia Rodzina” otrzymała: Złote Lwy dla Najlepszego filmu, Nagrody za główną rolę męską (Andrzej Seweryn) i kobiecą (Aleksandra Konieczna) oraz Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy, Złotego Kangura, Kryształową Gwiazdę Elle za Najlepszy Debiut, Nagrodę portalu Onet za odkrycie roku. Film doceniono również na festiwalach w Cottbus, Chicago, Kijowie, Denver i Toruniu. Podczas 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham otrzymali Nagrodę PISF dla producenta najlepszego filmu prezentowanego w ramach Pokazów Warszawskich. 

Magda Wylężałek 

14.11.2016