Jan P. Matuszyński laureatem Paszportu Polityki 2016

10 stycznia 2017 roku zostały wręczone Paszporty Polityki za rok 2016. Laureatem nagrody w kategorii film został Jan P. Matuszyński.

Paszport Polityki 2016 dla Jana P. Matuszyńskiego

Laureatem Paszportu Polityki za rok 2016 w kategorii film został Jan. P. Matuszyński za współfinansowany przez PISF debiut „Ostatnia Rodzina” –„Za najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów, za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról w filmie »Ostatnia Rodzina«”. Nagrodę Janowi P. Matuszyńskiemu wręczyli Wojciech Smarzowski i Janusz Wróblewski. Do nagrody byli nominowani również Tomasz Wasilewski za „Zjednoczone Stany Miłości” i Bartosz M. Kowalski za „Plac zabaw”.

„Ostatnia Rodzina”

„Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego to film opowiadający historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Film „Ostatnia Rodzina” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Jana P. Matuszyńskiego. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach wystąpili: Andrzej Seweryn (Zdzisław Beksiński), Dawid Ogrodnik (Tomasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 69. MFF w Locarno, gdzie brał udział w Konkursie Głównym. Andrzej Seweryn za rolę Zdzisława Beksińskiego otrzymał w Locarno nagrodę dla najlepszego aktora. Obraz został bardzo dobrze przyjęty przez zagraniczne media. Polska premiera filmu odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach Konkursu Głównego. Film wygrał 41. edycję festiwalu. Otrzymał: Złote Lwy dla Najlepszego filmu, Nagrody za główną rolę męską (Andrzej Seweryn) i kobiecą (Aleksandra Konieczna) oraz Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy, Złotego Kangura, Kryształową Gwiazdę Elle za Najlepszy Debiut, Nagrodę portalu Onet za odkrycie roku.

Janusz Wróblewski podsumowuje ubiegły rok w polskiej kinematografii

„To był rok pożegnań z mistrzami: Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim. To był także rok rekordowej publiczności i popularności na polskich filmach w kinach. Najbardziej jednak cieszy pojawienie się wyjątkowego zjawiska jakim jest nowa szkoła polskiego dokumentu, którą opisywało już bardzo wielu krytyków międzynarodowych. Paweł Łoziński, Anna Zamecka, Hanna Polak, Michał Marczak, Karolina Bielawska, Wojciech Staroń, Piotr Stasik i wielu innych to duma i nadzieja dobrej zmiany w polskiej kinematografii” – mówił podczas rozdania nagród Janusz Wróblewski.

Paszporty Polityki

Paszporty Polityki przyznawane są od 1993 roku w sześciu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Laureaci w kategorii film

W poprzednich latach laureatami nagrody w kategorii film byli: Magnus von Horn (2015), Jan Komasa (2014), Dawid Ogrodnik (2013), Marcin Dorociński (2012), Rafael Lewandowski (2011), Paweł Sala (2010), Xawery Żuławski i Borys Lankosz (2009), Małgorzata Szumowska (2008), Łukasz Palkowski (2007), Sławomir Fabicki (2006), Przemysław Wojcieszek (2005), Wojciech Smarzowski (2004), Andrzej Jakimowski (2003), Piotr Trzaskalski (2002), Robert Gliński (2001), Maja Ostaszewska (2000), Krzysztof Krauze (1999), Dorota Kędzierzawska (1998), Jerzy Stuhr (1997), Łukasz Kośmicki (1996), Marcel Łoziński (1995), Jan Jakub Kolski (1994), Jacek Bławut (1993).

Więcej informacji o nagrodach na stronie: www.polityka.pl

11.01.2017