Janusz Kamiński laureatem Złotej Żaby na Plus Camerimage

Główną nagrodę tegorocznego Plus Camerimage zdobył Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu Juliana Schnabla „Motyl i skafander”.

 

W głównym konkursie wzięło udział 15 filmów wyprodukowanych w 2006 i 2007 r. Oceniało je jury pod przewodnictwem Bretta Ratnera, w składzie: Piotr Dumała, Paweł Edelman, Robbie Greenberg, Lawrence Grobel, Lilly Kilvert, Pierre Lhomme, Karl Walter Lindenlaub i Oliver Stapleton.

Główną nagrodę w konkursie filmów polskich otrzymał Adam Bajerski za zdjęcia do filmu „Sztuczki” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Równie ważne były tegoroczne nagrody specjalne dla dwóch słynnych polskich filmowców. Pierwszą odebrał Jerzy Stuhr z rąk dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz. – Mistrza cechują wszechstronność i perfekcja. Jerzy Stuhr opowiada nam zawsze o aktualnych problemach, o współczesnej rzeczywistości – podkreślała w laudacji na cześć laureata Agnieszka Odorowicz. – Oglądając jego filmy, nie sposób nie zauważyć, że są one odważne i buntownicze. I najważniejsze: to kochany przez publiczność twórca i ulubiony przez studentów pedagog.

– Dziękuję, miło mi wrócić do Łodzi i być wśród tak wspaniałej publiczności. Tutaj wszystko się dla mnie zaczęło – mówił Jerzy Stuhr.

Nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera za szczególną wrażliwość wizualną odebrał Roman Polański. Publiczność przywitała go długimi owacjami na stojąco.

– Ja też mogę powiedzieć, że tutaj zaczęło się wszystko – niedaleko, na ulicy Targowej. Dziękuję wam wszystkim za wspaniałe przyjęcie. I życzę państwu wielu dobrych filmów, bo to chyba najważniejsze dla wszystkich tutaj. Bez tego byśmy się przecież nie spotkali – mówił Polański.

Jury przyznało też inne nagrody:

Srebrną Żabę dla Bruno Delbonnela za zdjęcia do filmu Julie Taylor „Across The Universe”.

Brązową Żabę dla Edwarda Lachmana za zdjęcia do filmu Todda Haynesa „I’m not there”.

Złotą Kijankę (od tego roku nazwaną Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa), główne wyróżnienie w konkursie etiud studenckich, przyznano Tomaszowi Woźniczkowi (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego) za zdjęcia do obrazu „Za horyzont” w reżyserii Jakuba Czekaja. Zdecydowało jury w składzie: Vilmos Zsigmond, Murray Close, Witold Giersz, Rüdiger Laske, Chris Niedenthal, Billy Williams i Zhanabek Zhetiruov.

Tomasz Woźniczek dostał także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najbardziej obiecującego młodego twórcy.

Srebrną Kijankę otrzymał Raphael Beinder (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin) za zdjęcia do „My father is sleeping” w reżyserii Grzegorza Muskali.

Brązową Kijankę dostał Michał Sobociński za zdjęcia do wyreżyserowanego przez siebie filmu „Ojciec” (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna).

Konkurs Nokia Mobile Movie Competition pod opieką artystyczną i przewodnictwem wybitnego polskiego autora zdjęć Sławomira Idziaka, któremu pomagali Phil Meheux i Louis-Philippe Capelle, wygrała Angela Swiec obrazem zatytułowanym „Wesołe miasteczko”.

Nagrody specjalne:

– za całokształt twórczości – Stephen Goldblatt;

– za całokształt twórczości dla reżysera za szczególną wrażliwość wizualną – Roman Polański;

– duet: autor zdjęć-reżyser – Michaela Seresin i Alan Parker;

– dla polskiego operatora za szczególny wkład w sztukę filmową – Adam Holender;

– nagroda specjalna dla duetu reżyser-autor zdjęć – Jiri Menzel i Jaromir Sofr;

– nagroda Plus Camerimage za wkład w rozwój sztuki zdjęć filmowych – Miroslav Ondricek;

– za całokształt twórczości dla scenografa za szczególną wrażliwość wizualną – Lilly Kilvert;

– dla polskiego artysty za całokształt twórczości filmowej dla Jerzego Stuhra;

– dla reżysera za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie klipów muzycznych – Anton Corbijn;

– Żaba Żab – Manuel Alberto Claro za zdjęcia do filmu „Rekonstrukcja”.

 

01.12.2007