Japońskie arcydzieła w kinie Kultura

W dniach 16-20 czerwca w warszawskim kinie Kultura odbędzie się Przegląd Filmów Japońskich. W jego uroczystym otwarciu weźmie udział Akie Abe – małżonka premiera Japonii.

 

Organizatorami prezentacji japońskiej kinematografii są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Skopia Film. Wyboru filmów dokonał Jerzy Skolimowski.

Kino japońskie na czele listy 100 najlepszych filmów

W zeszłorocznym rankingu 100 najlepszych filmów wybranych przez reżyserów z całego świata, opublikowanym przez magazyn Sight& Sound Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI), pierwsze miejsce zajęła „Tokijska opowieść” Yasujiro Ozu (krytycy wybrali ten japoński film trzecim najważniejszym tytułem w historii kina). Wielu twórców filmowych wymienia Akirę Kurosawę jako filmowca, którego darzą największym uznaniem. Kino japońskie od wielu lat cieszy się uznaniem filmowców z wielu krajów, a wciąż znane jest szerokiej widowni tylko w niewielkim stopniu.

Kino japońskie w Warszawie

Jerzy Skolimowski, reżyser „Czterech nocy z Anną”, za które otrzymał nagrodę specjalną jury na XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w 2008 roku, od wielu lat interesuje się japońskim kinem i kulturą. Polski twórca w zeszłym roku złożył swą szóstą wizytę w Japonii jako dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu Polskiego 2012, który odbył się w Tokio, Osace, Nagoi i Kioto. Konsekwentnym krokiem w nawiązywaniu obopólnych kontaktów jest tegoroczna prezentacja filmów japońskich w Warszawie. Warto podkreślić, iż wybór prezentowanych tytułów został dokonany właśnie przez Jerzego Skolimowskiego.

 

Znakomitą okazją do zorganizowania Przeglądu Filmów Japońskich stała się tegoroczna czerwcowa wizyta premiera Japonii Shinzō Abe podczas szczytu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w Warszawie (16-17 czerwca). Dzięki spotkaniu w uroczystym otwarciu przeglądu weźmie udział Akie Abe – małżonka premiera.

Klasyka kina i najnowsze produkcje

Poza klasycznymi arcydziełami zaprezentowane zostaną najnowsze japońskie filmy, m.in. adaptacja powieści Haruki Murakamiego „Norwegian Wood” autorstwa Tran Anh Hunga. Widzowie przeglądu zobaczą także: przebój kinowy oparty na komiksie („Notatnik śmierci”), wojenną historię z Davidem Bowie w jednej z głównych ról („Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence”), film animowany („O dziewczynie skaczącej przez czas”), a także dokument przedstawiający wielkie trzęsienie ziemi we wschodniej Japonii („I zamieszkam wśród przodków”). Nie zabraknie też klasyki – w programie przeglądu są m.in. „Tokijska opowieść” (reż. Yasujiro Ozu), „Straż przyboczna” (reż. Akira Kurosawa) i „Kobieta z wydm” (reż. Hiroshi Teshigahara).

Specjalne projekcje, wystawy i spotkania

Przegląd Filmów Japońskich rozpocznie niezwykłe wydarzenie – specjalna projekcja filmu „Kiedyś zwyciężymy (Pacchigi!)” (jedyny bezpłatny seans – niedziela, 16 czerwca 2013, godz. 16.00), po której odbędzie się spotkanie z reżyserem Kazuyuki Izutsu. Spotkanie poprowadzi Tomasz Raczek. Oficjalne otwarcie przeglądu będzie miało miejsce tego samego dnia.

 

Imprezą towarzyszącą jest wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego „Ślady Tokio” w Galerii Skwer.

 

Przegląd Filmów Japońskich w Polsce 2013 jest projektem związanym z Przeglądem Filmu Polskiego 2013, który odbędzie się w kilku japońskich miastach. Wydarzenie rozpocznie się w listopadzie 2013.

 

Przegląd Filmów Japońskich

16- 20 czerwca 2013

Kino Kultura, Warszawa

Bilety na projekcje w cenie 5 zł

 

Więcej informacji: www.facebook.com/PrzegladFilmowJaponskich oraz www.kinokultura.pl.

11.06.2013