"Jarocin, po co wolność" w kinach

2 grudnia 2016 na ekrany wybranych kin studyjnych wszedł współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Jarocin, po co wolność” w reżyserii Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego.

„Jarocin, po co wolność”

„Jarocin, po co wolność” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

Bohaterowie filmu

W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza „Kmity” Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.

Dokument ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Film Kraków a koproducentami: Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Barton Film, DI Factory, Bereś Media. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

Premiera kinowa 2 grudnia 2016

Film „Jarocin, po co wolność” wszedł na ekrany na wybranych kin studyjnych w całej Polsce 2 grudnia 2016. Dystrybutorem obrazu jest Barton Film. 

Na podstawie informacji prasowej 

02.12.2016