Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy

Od 4 grudnia 2012 do 28 lutego 2013 w Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie prezentowana wystawa „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”, przygotowana z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera. Ekspozycja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wystawa „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy” została przygotowywana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera. Będzie można na niej zobaczyć m.in. plakaty do filmów Jerzego Kawalerowicza z całego świata, fotosy, werki i inne archiwalia. Część opisową ekspozycji stanowią wypowiedzi reżysera.

Studio Filmowe Kadr o Kawalerowiczu

Ekspozycji towarzyszy film dokumentalny „Whisky z mlekiem” w reżyserii Kacpra Lisowskiego, zrealizowany w 2012 roku przez Studio Filmowe Kadr. Film jest portretem Jerzego Kawalerowicza opowiedzianym poprzez jego filmy i ludzi, którzy z nim tworzyli. Wśród rozmówców w filmie możemy zobaczyć m.in. Małgorzatę Dipont, Jerzego Kajetana Frykowskiego, Jerzego Wójcika, Wojciecha Wójcika, Jerzego Rutowicza, Janusza Sosnowskiego, Jerzego Zelnika, Jerzy Laskowskiego, Jacka Gwizdałę, Mieczysława Kuźmickiego, Stanisława Zawislińskiego. 

Wystawa i album

Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce podczas 37. Gdynia Film Festival. Ekspozycja ma charakter objazdowy, jest przygotowana w wersji polsko – angielskiej. Dopełnieniem wystawy jest polsko-angielski album „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”.

Wystawa ze wsparciem PISF

Wystawa jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronat honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wystawy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi, a współorganizatorami Studio Filmowe Kadr i Wydawnictwo Skorpion. Kuratorem wystawy jest Krystyna Zamysłowska.

 

Więcej informacji o wystawie: www.kinomuzeum.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

23.11.2012