Jerzy Kucia obchodzi 75. urodziny

14 stycznia 2017 roku Jerzy Kucia obchodzi 75. urodziny.

Jerzy Kucia urodził się 14 stycznia 1942 roku w Sołtysach k. Wielunia. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy do grona najwybitniejszych twórców animacji na świecie. W 2009 roku  na 49. Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał prestiżowego „Smoka Smoków” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu animowanego. Trzy lata później jego artystyczne dokonania w polskiej animacji doceniło Stowarzyszenie Filmowców Polskich, przyznając mu Nagrodę Specjalną SFP. Wreszcie w 2015 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Animowanego (ASIFA ) wyróżniło go  nagrodą „za osiągnięcia i dokonania życia”. W latach 1994-1997 był wiceprezydentem tej organizacji. Jest również członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Wielki animator

„Filmy Jerzego Kuci pozbawione są akcji w tradycyjnym rozumieniu tego terminu. To kino filozoficznej refleksji, wnikające w obszary do tej pory niepenetrowane przez animację, jakim jest świat przeżyć wewnętrznych człowieka. Logikę następstw zdarzeń zastępuje artysta często logiką pamięci. To swoiste dokumenty ludzkiego wnętrza. Dużo uwagi poświęca Kucia zakomponowaniu ścieżki dźwiękowej; muzyka, szmery, strzępki słów, dramaturgicznie użyte momenty ciszy sprawiają, że warstwa dźwiękowa, w pełni zespolona z wizualną, poszerza ją często o tzw. przestrzeń pozakadrową. Wszystkie jego filmy pochodzą z jednego pnia, jeden film wynika z drugiego” – tak o twórczości Jerzego Kuci pisał kilka lat temu znawca polskiej animacji Jerzy Armata. A co o tworzonych przez siebie obrazach myśli sam reżyser? „Moje filmy wywodzą się z plastyki. Wywodzą się także z pogranicza literatury. Nigdy nie czerpałem z tradycji filmu animowanego – podkreślał kilkakrotnie w wywiadach sam reżyser, który dziś uznawany jest za jedną z ikon polskiej animacji. Od początku swojej drogi artystycznej był zawodowo związany z krakowskim Studiem Filmów Animowanych (od 1970 roku). Zadebiutował 45 lat temu „Powrotem”, opowieścią o człowieku, który jadąc pociągiem do domu w marzeniach powraca do swoich lat dziecinnych. Potem zrealizował kilkanaście innych filmów animowanych. Wśród nich m.in. takie jak: „Winda”, „W cieniu”, „Szlaban”, „Krąg”, „Okno”, „Refleksy”, „Źródło”, „Odpryski”, „Parada” czy też „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Przyniosły mu one liczne nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych m.in. w Annecy, Krakowie, Melbourne, Oberhausen czy Toronto. Były również prezentowane na wielu przeglądach retrospektywnych artysty. Jerzy Kucia jest nie tylko reżyserem, scenarzystą czy animatorem swoich filmowych prac, ale nierzadko także ich producentem, a nawet dystrybutorem. „Ktoś kiedyś moje filmy nazwał »animowanymi dokumentami emocjonalnymi«. Interesuje mnie świat, obserwacja, dokumentacja ludzkich emocji. Co prawda, posługuję się inną technologią i jest to inny charakter pracy – nie ten sam, ale bliski dokumentowi” – zdradził kilka lat temu w rozmowie z Anną Michalską (Portalfilmowy.pl, 26 kwietnia 2013 r.).

Ceniony pedagog

Jerzy Kucia to nie tylko reżyser wysublimowanych artystycznie filmów animowanych, ale także znakomity pedagog. Od przeszło 35 lat wykłada w Pracowni Rysunku Filmowego na ASP w Krakowie. Przez ten czas wychował kilka pokoleń twórców animacji. Jego uczniami są m.in.: Katarzyna Agopsowicz, Tomasz Głuc, Maria Görlich, Marta Pajek, Edyta Turczanik, Olga Woszczyna, Joanna Wójcik, Wiola i Robert Sowa, Agnieszka Sadurska, Tomasz Siwiński, Wojciech Sobczyk czy też Andrzej Zaręba. Sam sprawował opiekę artystyczną bądź pedagogiczną nad kilkudziesięcioma filmami swoich podopiecznych.

14.01.2017