Jerzy Skolimowski nagrodzony w Chinach

Jerzy Skolimowski na 25. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival w Chinach otrzymał nagrodę za reżyserię filmu „11 minut”.

„11 minut”

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona-aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

„Latający” festiwal

Organizowany przez Chińskie Stowarzyszenie Filmowców, festiwal i nagrody filmowe Golden Rooster and Hundred Flowers to jedna z największych imprez na kontynencie azjatyckim. W programie festiwalu znajdują się prezentacje filmów chińskich oraz pokazy wybranych, międzynarodowych produkcji. Festiwal Golder Rooster and Hundred Flowers to tzw. festiwal „latający”, czyli każdego roku odbywa się w innym mieście. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w mieście Tangshan.

Polacy nagradzani w Chinach

Polacy byli już wielokrotnie nagradzani podczas festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers, m.in. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za „Plac Zbawiciela”, Jan Jakub Kolski za „Wenecję”, Grażyna Wolszczak – za rolę w filmie „Ja wam pokażę!” (2007), Jacek Bromski za reżyserię „U Pana Boga za miedzą” (2009), Ewa Wiśniewska za rolę w filmie Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku” (2013) czy Jan Komasa za „Miasto 44” (2015) i Andrzej Chyra za rolę w filmie Jacka Lusińskiego „Carte blanche (2015).

Z Chińskim Stowarzyszeniem Filmowców od lat współpracuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, rekomendując polskie filmy, do udziału w festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers.

Gala Zamknięcia 25. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival odbyła się 23 września 2016 w chińskim mieście Tangshan.

Informacja prasowa

26.09.2016