Jerzy Stuhr nagrodzony przez niewidomych i niesłyszących kinomanów

Artysta spotka się z niewidomymi i niesłyszącymi kinomanami podczas specjalnego pokazu filmu „Obywatel”. Wydarzenie odbędzie się 10 września o godz. 16:00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Aktor i reżyser został uhonorowany w plebiscycie Adaptera, czyli pierwszego portalu filmowego dla widzów z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. To właśnie użytkownicy portalu wybrali Jerzego Stuhra „Najlepszym Aktorem”.

Polska kinematografia w większości jest niedostępna dla niewidomych i niesłyszących. Adapter dał wielu osobom po raz pierwszy możliwość obcowania z polskimi filmami. O ogromnej potrzebie łamania barier w kinach świadczy to, że Adapter zgromadził już 40-tysięczną publiczność z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.

„Tym bardziej ogromnie cieszymy się, że Pan Jerzy Stuhr zareagował tak otwarcie i przyjął nasze zaproszenie”mówi Justyna Mańkowska, wiceprezes Fundacji Katarynka, która organizuje pokaz. „Będzie to wyjątkowa okazja do wysłuchania głosu odbiorców i zwrócenia uwagi na ich potrzeby. Będzie to też przykład dla środowiska filmowego, aby otwierać się na widzów, którzy potrzebują dodatkowych dostosowań”.

Pokaz organizuje Fundacja Katarynka z Dolnośląskim Oddziałem PFRON. Projekt dofinansowano ze środków PFRON w dyspozycji MOPS Wrocław. Mecenas Pokazu: Bank Zachodni WBK Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Hasco-Lek, Fundacja Kultury bez Barier, Stowarzyszenie Ostoja.

Adapter

Portal www.adapter.pl istnieje od 2014 roku i prezentuje głównie polskie filmy z dostosowaniami.  Filmy posiadają audiodeskrypcję, czyli dodatkową ścieżkę lektorską z opisem fabuły dla osób niewidomych oraz napisy przygotowane dla osób niesłyszących.

Portal Adapter dofinansowano ze środków PFRON. Projekt jest dofinansowany ze środków PISF oraz MKiDN.

06.09.2017