"Jestem mordercą" w konkursie w Szanghaju

Współfinansowany przez PISF film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy zakwalifikował się do Konkursu Głównego 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju. 

Film Macieja Pieprzycy w Konkursie Głównym 

Film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy powalczy o nagrodę Golden Goblet w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju. Lista filmów, które zakwalifikowały się do konkursu jest dostępna na stronie: www.siff.com

„Jestem mordercą”

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z końca lat 60. i początku lat 70., które miały miejsce na Śląsku. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej, mającej złapać seryjnego mordercę kobiet.

To film o uwikłaniu i deprawacji moralnej jednostki, która, działając w dobrych intencjach, nie wytrzymuje konfrontacji ze swoimi słabościami, ambicjami i systemem społeczno-politycznym, w którym przyszło jej żyć i pracować.

Srebrne Lwy w Gdyni

Premiera filmu odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film otrzymał Srebrne Lwy oraz nagrodę za najlepszy scenariusz i nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Maciej Pieprzyca. Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Dyllus, Film wyprodukowała firma RE Studio. Koproducentami obrazu są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, Agora S.A., Monternia.pl, Instytucja Filmowa Silesia Film. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej.  W rolach głównych występują: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Michał Żurawski i Piotr Adamczyk. Dystrybutorem filmu jest Next Film. 

Polskie filmy w programie festiwalu

W tym roku widzowie MFF w Szanghaju zobaczą również takie polskie produkcje jak: „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noelle. W programie wydarzenia znalazła się również sekcja poświęcona współczesnym polskim krótkometrażowym filmom animowanym. 

MFF w Szanghaju 

Festiwal w Szanghaju jest jedynym chińskim festiwalem filmowym zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o nagrodę Golden Goblet (Złoty Puchar), pokazów filmowych, części handlowej i forum. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji. Grand Prix imprezy w 2015 roku otrzymał film „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego. W zeszłym roku w Konkursie Głównym był prezentowany film „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego. 

20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju odbędzie się w dniach 17-26 czerwca 2017.

Oficjalna strona festiwalu: www.siff.com

31.05.2017