„Jeszcze dzień życia” w Cannes

„Jeszcze dzień życia” („Another Day of Life”) w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, zostanie zostanie zaprezentowany poza konkursem jako pokaz specjalny na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Polskim producentem filmu jest Platige Films.

„Jeszcze dzień życia”

Film „Jeszcze dzień życia” oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę. „Jeszcze dzień życia”, książka w której Kapuściński pisze o swoich doświadczeniach w Angoli, jest świadectwem jego ponownych narodzin zarówno jako pisarza, jak i człowieka.

„Niezmiernie się cieszymy z premiery «Jeszcze dzień życia» na najważniejszym festiwalu filmowym na świecie – mówi Jarosław Sawko, producent filmu. – Jest to dla nas szczególnie ważne, bo film jest efektem niezwykle skomplikowanej koprodukcji, w którą zaangażowało się wielu twórców i artystów z kilku państw. Cieszymy się, że tak niekonwencjonalne połączenie narracji animacyjnej z dokumentalną znalazło uznanie w Cannes.” 

„Film «Jeszcze dzień życia» to bardzo ważny tytuł, którego temat jest aktualny, mimo że akcja dzieje się w latach 70. Reżyserzy Raúl de la Fuente i Damian Nenow pokazują, jak istotny jest zawód reportera wojennego, który z narażeniem życia mówi światu o ekstremalnie trudnych wydarzeniach. Życie i praca Ryszarda Kapuścińskiego były tego najlepszym świadectwem. Cieszy nas, że uczestnicy tak ważnego wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć ten obraz” – podkreśla Robert Kijak, prezes Next Film.

Dwie warstwy narracji

W „Jeszcze dzień życia” pojawią się nie tylko klasyczne, narracyjne sceny, ale także epickie, surrealistyczne sekwencje przedstawiające świat przez pryzmat emocji i uczuć bohatera. To właśnie dzięki animacji, której nie ograniczają żadne ramy formalne, twórcom filmu udaje się pokazać to, czego nie uchwyciłaby kamera. Narracja dokumentalna uzupełnia historię opowiadaną za pomocą animacji. Pozwala uwzględnić w obrazie pamięć tych, którzy przeżyli dramatyczne wydarzenia ogarniętej wojną domową Angoli.

Twórcy

Reżyserami filmu są Damian Nenow (Polska) i Raúl de la Fuente (Hiszpania). Autorami scenariusza są Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Amaia Remírez, David Weber i Niall Johnson. Film jest koprodukcją polsko-hiszpańsko-niemiecko-belgijsko-węgierską. Polskimi producentami filmu są Jarosław Sawko i Ole Wendorff-Østergaard z Platige Films. Po stronie hiszpańskiej producentami są Amaia Remírez i Raúl de la Fuente z Kanaki Films. Koproducentami filmu są: Walking the Dog (Belgia), Wüste Film (Niemcy), Animationsfabrik (Niemcy), Puppetworks (Węgry). Za dystrybucję międzynarodową odpowiada Indie Sales. Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Indie Invest, ETB, TVE, Movistar, Basque Government, ICAA, Navarra Government, Arena, ICO, Crea, Elkargi, Eurimages, Creative Europe MEDIA, Navimor, Platige Image, HBO, Hungarian State, NDR/ARTE, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Umedia, uFund, Belgian Tax Shelter, Screen Flanders, Flanders Audiovisual Fund (VAF).

Na podstawie informacji prasowych

Więcej o programie 71. MFF w Cannes www.festival-cannes.com.


19.04.2018