„Jeszcze dzień życia” z nagrodą dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego

Film Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa wraca z Budapesztu z nagrodą dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego (Best Feature Animation Award) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Anilogue.

Nominacje i nagrody

Jest to kolejne wyróżnienie dla obrazu, który na język animacji przełożył prozę mistrza reportażu, Ryszarda Kapuścińskiego. Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Jeszcze dzień życia” znalazł się także wśród tytułów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany oraz otrzymał pięć nominacji do Emile Awards – Europejskich Nagród Animacji. Do tej pory film zdobył m.in. nagrodę dla producentów podczas Cartoon Movie Tributes w Bordeaux oraz Nagrodę Publiczności na WAMA Film Festival w Olsztynie. Na swoim koncie ma już także Honorowe Wyróżnienie Jury Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy, Nagrodę Publiczności na włoskim festiwalu Biografilm w Bolonii oraz Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Reżyserzy o filmie

Film został oparty na książce „Jeszcze dzień życia”, która opisuje prawdziwe wydarzenia z Angoli w 1975 roku oraz na wywiadach i materiałach archiwalnych.

„Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu, w sytuację bez wyjścia – to wszystko, co po portugalsku nazywa się «confusão». Wyprawa do Angoli zmienia Kapuścińskiego – z reportera staje się pisarzem. To bardzo filmowa historia. Animacja pozwoliła nam na zbudowanie zupełnie nowego obrazu, ucieczki w przenośnię, wizję rozpadającego się świata. I tylko gdzieniegdzie zdecydowaliśmy się pokazać zdjęcia, które polski reporter przywiózł z Afryki – sugestywne, oddające piekło tamtej wojny” – opowiadają o projekcie reżyserzy obrazu, Damian Nenow i Raúl de la Fuente.

Światowa premiera w Cannes

„Jeszcze dzień życia” miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film był m.in. pokazywany także na festiwalach w Annecy i w Gdyni.

Reżyserami filmu są Damian Nenow (Polska) i Raúl de la Fuente (Hiszpania). Autorami scenariusza są Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Amaia Remírez, David Weber i Niall Johnson. Film jest koprodukcją polsko-hiszpańsko-niemiecko-belgijsko-węgierską. Polskimi producentami filmu są Jarosław Sawko i Ole Wendorff-Østergaard z Platige Films. Po stronie hiszpańskiej producentami są Amaia Remírez i Raúl de la Fuente z Kanaki Films. Koproducentami filmu są: Walking the Dog (Belgia), Wüste Film (Niemcy), Animationsfabrik (Niemcy), Puppetworks (Węgry). Za dystrybucję międzynarodową odpowiada Indie Sales. Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.


05.12.2018