„Jeszcze nie wieczór” zwycięzcą festiwalu "Filmland Polen"

Zakończył się 7. Festiwal Nowego Filmu Polskiego – „Filmland Polen”. Nagrodę publiczności, statuetkę Hannoveranera dla najbardziej interesującego filmu fabularnego otrzymał film „Jeszcze nie wieczór” w reżyserii Jacka Bławuta.

„Filmland Polen” to najstarszy festiwal filmu polskiego w Niemczech. Pokazy filmów trwają cały rok. Promują polską kinematografię na terenie Niemiec. Odbywają się w czterech największych miastach północnych Niemiec: Bremie, Hanowerze, Lubece i Hamburgu.

Comiesięczne spotkania z polskimi filmami fabularnymi, animowanymi i dokumentalnymi oraz ich twórcami są pretekstem do rozważań nad przenikaniem kultur, ułatwiając Polakom i Niemcom wzajemne zrozumienie. Dopisuje publiczność nie tylko polonijna, ale i niemiecka.

Ważnym wydarzeniem „Filmland Polen 2009″ były, oprócz prezentacji najciekawszych tegorocznych produkcji, jubileusze związane z polską historią i kinem. Jego stulecie było okazją do prezentacji starszych filmów, zarówno polskich, jak i niemieckich. Widzowie spotkali się twórcami: Grażyną Szapołowską, Zbigniewem Zamachowskim, Danielem Olbrychskim, Adamem Sikorą i Jackiem Bławutem. Z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu pokazano dwa filmy Marii Zmarz-Koczanowicz o wydarzeniach czerwcowych. Tematykę rocznicy wybuchu II wojny światowej, reprezentowały filmy wojenne: „Westerplatte” Stanisława Różewicza z 1967 roku oraz telewizyjny film „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego z 2006 roku. W ramach specjalnego programu z okazji 30 lat partnerstwa miast Poznań – Hanower, pokazane zostały filmy dokumentalne Krzysztofa Magowskiego: „Czy będzie wojna” i „Świat moich wujków”.

 

Pokazy filmów fabularnych przez cały rok poprzedzały prezentacje retrospektywy animacji Piotra Dumały, artysty znanego i nagradzanego na całym świecie.

Festiwalu Nowego Filmu Polskiego „Filmland Polen” jest organizowany przez Deutsch-Polnisches FilmForum e.V. w Hanowerze. Patronat honorowy objął nad nim Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie, dr Marek Prawda.

Festiwal był dwukrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Promocja filmu polskiego za granicą.

 

Więcej informacji na stronie www.filmlandpolen.de.

08.01.2010