"Jeż Jerzy" i "Maska" na Cinequest

W dniach 28 lutego – 11 marca w San Jose w Kalifornii po raz 22 odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinequest. W programie znajdą się filmy współfinansowane przez PISF.

„Jeż Jerzy”

Film Wojtka Wawszczyka, Tomasza Leśniaka i Jakuba Tarkowskiego zostanie zaprezentowany w konkursie New Visions, w którym pokazywane będą obrazy uznane przez organizatorów Cinequest za kreatywne, stymulujące i wyznaczające przyszłe kierunki rozwoju kina. W konkursie obok polskiego filmu znajdzie się 17 tytułów, m.in szwedzki film „Play” Rubena Ostlunda.

„Maska”

W konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się film animowany autorstwa braci Quay. Film zrealizowano na podstawie opowiadania Stanisława Lema. Obraz ten prezentowano dotychczas na wielu światowych festiwalach filmowych. Podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy „Maska” otrzymała nagrodę Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego.

Festiwal Filmowy Cinequest

Podczas tegorocznej, 22. edycji amerykańskiego festiwalu zostanie zaprezentowanych 155 filmów (ze zgłoszonych ponad 2000). 60 tytułów z 40 krajów będzie miało swoje premiery podczas Cinequest. Imprezę odwiedzi wiele gwiazd, m.in. aktorzy Adrien Brody, Orlando Bloom, James Caan i reżyser Luc Besson.

 

Więcej informacji: www.cinequest.org.

10.02.2012