Joanna Kulig laureatką Paszportu Polityki

Podczas 26. uroczystej Gali w Teatrze Polskim zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.

Joanna Kulig z Paszportem Polityki

Tegoroczną nagrodę tygodnika „Polityka” w kategorii Film otrzymała Joanna Kulig, w jej imieniu nagrodę odebrała Agata Kulesza. W kategorii Film nominowane były, oprócz Joanny Kulig, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska.

Joanna Kulig

Joanna Kulig (ur. w 1982 r. w Muszynce niedaleko Krynicy-Zdroju) już w wieku 16 lat wystartowała w telewizyjnej „Szansie na sukces”, a jurorzy ocenili, że niesie w sobie tajemniczą dojrzałość. Dziś należy do najlepiej śpiewających polskich aktorek. Po oblanych egzaminach do Instytutu Jazzu w Katowicach dostała się za drugim razem na Wydział Wokalno-Aktorski w krakowskiej PWST. W teatrze debiutowała w „Śnie nocy letniej” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Jej filmową rolę w „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej pochwalił „New York Times”, a po roli Zuli w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego francuska prasa porównywała ją z Marilyn Monroe i Brigitte Bardot. Zdjęcie Kulig na okładce tamtejszego „Elle” podpisano „Nowa sensacja kina”. Aktorka otrzymała już za tę rolę Europejską Nagrodę Filmową. Poza trzema filmami nakręconymi z Pawłem Pawlikowskim ma w swoim portfolio produkcje francuskie, niemieckie, grała również w Hollywood i w Korei Południowej.

Nominowana została do nagrody za nieoczywistą, pełną sprzeczności rolę Zuli w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego – rolę, którą zachwycił się cały świat.

„Jest gotowa na wielki międzynarodowy sukces, który w jej przypadku jest tylko kwestią czasu” pisze o aktorce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Paszporty Polityki

Tę prestiżową nagrodę kulturalną w Polsce przyznaje się już od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku.

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka” wybrała laureatów w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.


09.01.2019