Jolanta Dylewska nagrodzona w Macedonii

Jolanta Dylewska otrzymała Złotą Kamerę 300 – główną nagrodę 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Manaki Brothers” w Macedonni, za zdjęcia do współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.

Kolejna nagroda dla Jolanty Dylewskiej

Nagroda na festiwalu w Macedonii jest kolejnym wyróżnieniem za zdjęcia do filmu „W ciemności” Agnieszki Holland. Jolanta Dylewska została uhonorowana wcześniej m.in. „Złotą Żabą” na 19. festiwalu Plus Camerimage, Polską Nagrodą Filmową Orłem 2012 i nagrodą za najlepsze zdjęcia na 37. Gdynia Film Festival.

W ciemności

„W ciemności” to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.

Film ze wsparciem PISF

Producentem „W ciemności” jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.manaki.com.mk.

 

Paulina Bez

01.10.2012