Jowita Budnik i Eliane Umuhire nagrodzone w Karlowych Warach

Na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire za role w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Premiera filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w Karlowych Warach odbyła się 4 lipca. Obraz został świetnie przyjęty przez krytyków filmowych, którzy również zwrócili uwagę na grę Jowity Budnik i Eliane Umuhire. Nagrody w Konkursie Głównym przyznawało jury w składzie: Anna Brüggemann, Sarah Flack, Ciro Guerra, Michel Merkt oraz Štefan Uhrík.

„Ptaki śpiewają w Kigali”

„Ptaki śpiewają w Kigali” to pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w sierpniu 2016 roku nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbywał się w dniach 30 czerwca – 8 lipca 2017. Więcej informacji na stronie wydarzenia: www.kviff.com.

08.07.2017

Galerie zdjęć