Jubileusz Jerzego Antczaka

To był niezapomniany wieczór. Długie suknie pań, eleganckie kapelusze panów, białe lilie i jeden z najsłynniejszych walców w historii muzyki filmowej. Stowarzyszenie Filmowców Polskich i PISF zorganizowały jubileusz Jerzego Antczaka, który w tym roku kończy 80 lat.


W poniedziałek 1 czerwca w kinie Kultura zgromadziło się wielu znakomitych gości. Twórcy filmowi, ludzie kultury, sztuki, mediów, znani i szanowani aktorzy, a przede wszystkim Oni – bohaterowie wieczoru: Jerzy Antczak z małżonką Jadwigą Barańską.

Świeżo odremontowane kino Kultura zostało przepięknie udekorowane białymi liliami, nawiązującymi do słynnej sceny z filmu i serialu „Noce i dnie”. Pracownicy SFP witali gości, ubrani w oryginalne kostiumy z filmu.

Jubileusz rozpoczęła projekcja filmu montażowego „Moi aktorzy” – w filmach Jerzego Antczaka jedną z najmocniejszych stron było zawsze aktorstwo; w ten sposób reżyser oddał cześć wybitnym aktorom i ich niezwykłym kreacjom.

 

Potem zrobiło się bardziej oficjalnie – dyrektor Zenon Butkiewicz z Ministerstwa Kultury odczytał list ministra Bogdana Zdrojewskiego z gratulacjami dla jubilata. Życzenia Jubilatowi złożyli: Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF i Jacek Bromski, prezes SFP. Jacek Bromski zauważył, że Jerzemu Antczakowi udała się rzadka sztuka połączenia kina dla widza z filmem głęboko i prawdziwie polskim.

 

Wzruszony jubilat podziękował gospodarzom wieczoru przypominając, że bez nich nie spotkalibyśmy się w ten wieczór w tym gronie.

 

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie www.sfp.org.pl

 

02.06.2009