Jubileuszowy Festiwal Transatlantyk na Śląsku i online

Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne, a także warsztaty, spotkania i debaty. Wystartowała 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Impreza, którą współfinansuje PISF, potrwa od 1 do 8 października w śląskich kinach oraz online – na platformie MOJEeKINO.pl.

Motywem przewodnim, stworzonego 10 lat temu przez laureata Oscara – Jana A.P. Kaczmarka, festiwalu jest „TRANSFORMACJA – przebudzenie czy tylko wstrząs”. W związku z pandemią, Transatlantyk po raz pierwszy odbywa się w wersji hybrydowej, co pozwoli na oglądanie festiwalowych filmów osobom z całej Polski. W wydarzeniu będą mogli wziąć udział twórcy z różnych stron świata. Pierwszy raz wydarzenie gości w województwie śląskim.

Galę otwarcia imprezy uświetni koncert zatytułowany „The Best of Jan A.P. Kaczmarek” w NOSPR w Katowicach. Melomani oraz kinomani usłyszą najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka. Natomiast tytułem otwarcia będzie polska premiera najnowszego filmu w reż. François Ozona „Lato ‘85” („Summer of ‘85”), którego światowa premiera miała odbyć się w Cannes, a do Katowic przyjedzie on prosto z Toronto International Film Festival.

„Lato ‘85” (fot. materiały prasowe)

Sekcja Nowe Kino i Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe

Festiwal pokaże w tej sekcji 28 produkcji– najciekawsze tytuły światowego kina, które swoje premiery miały w ostatnim roku. Wiele z nich to tytuły z programów  najważniejszych imprez filmowych na świecie: Berlinale, Cannes czy Wenecji, jak np. „Panna Marx” (reż. Susanna Nicchiarelli) czy irański film „Dzieci słońca” („Sun Children”, reż. Majid Majidi). Wszystkie filmy pokazywane w sekcji Nowe Kino będą miały szansę na zdobycie nagrody Transatlantyk Distribution Award, która wynosi 20 tys. zł i w całości przeznaczona jest na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który tytuł otrzyma tę nagrodę, zadecydują -widzowie.

Po raz piąty w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Krótkich Metraży, w którym publiczność zobaczy łącznie 30 produkcji, takich twórców, jak Piotr Dumała, Olga Bołądź, Ryszard Lenczewski, Daria Kopiec, Paweł Dyllus i Julia Orlik Nagroda Główna to 7 tys. zł, a Wyróżnienie 3 tys zł. Jurorami konkursu będą: artystka Monika Tusz, dziennikarz i programmer Laurence Boyce oraz pisarz i reżyser Bogdan Muresanu.

„Nie ma nas w domu” Kena Loacha (fot. materiały prasowe)

Ken Loach: nagroda, retrospektywa i masterclass

Podczas gali otwarcia wręczona zostanie też prestiżowa nagrody FIPRESCI Platinum Award 95, przyznawana przez międzynarodowe stowarzyszenie krytyków filmowych. Wyróżnienie to trafi do  Kena Loacha, laureata dwóch Złotych Palm, którego filmy pięć razy wyjeżdżały z Wenecji z nagrodami. Twórca będzie uczestniczył w Transatlantyku wirtualnie i w ten sposób poprowadzi masterclass z publicznością (6 października o godz. 17.00 na platformie MOJEeKINO.pl porozmawia z nim krytyk filmowy Derek Malcolm). Bohaterem drugiego masterclassu będzie William Friedkin, z którym 7 października godz. 19.00 na platformie MOJEeKINO.pl spotka się krytyk filmowy Neil Young. Podczas festiwalu pokazanych zostanie także pięć tytułów wyreżyserowanych przez Kena Loacha, m.in. legendarny „Kes”, poruszający do głębi „Wiatr buszujący w jęczmieniu”, słynny „Riff-Raff”, „Jestem Joe” i wreszcie ostatni jego film – „Nie ma nas w domu”.

W ramach sekcji Historie Kina, której hasłem jest „Kultura wstrząsu” pokazane zostaną nieznane wcześniej w Polsce perły światowego kina oraz legendarne tytuły widziane z nowej perspektywy. Publiczność zobaczy m.in. „Memento” Christophera Nolana, „Zniknięcie” George’a Sluizera czy „Charles, martwy lub żywy” Alaina Tannera.

„Wander” (fot. materiały prasowe)

Nowa Energia, Kino Nocą i Filmowy Klan Urwisów

Nowa Energia to sekcja festiwalowa powstała ze współpracy ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W jej ramach będzie można zobaczyć po 1 filmie pełnometrażowym i 1 etiudzie szkolnej pięciorga absolwentów śląskiej uczelni. Bohaterami sekcji są: Agnieszka Smoczyńska, Marcin Koszałka, Piotr Domalewski, Jan P. Matuszyński oraz Maciej Pieprzyca. Z kolei wybrani widzowie (zgłoszenie należy wysłać na adres: entry@transatlantyk.org) będą też mogli wziąć udział w WYZWANIACH, czyli specjalnie zaprojektowanych spotkaniach z trzema bohaterami (Smoczyńska, Koszałka, Domalewski) sekcji. Seanse z dreszczykiem w ramach Kina Nocą rozpoczną się europejską premierą „Wander” April Mullen.

W sekcji Filmowy Klan Urwisów, przeznaczonej dla najmłodszych, będzie można zobaczyć polską premierę filmu „Tajemniczy ogród” z Colinem Firthem. Pozostałe tytuły to m.in. „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” czy „Mój brat ściga dinozaury”. Filmom towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty dla dzieci.

Wydarzenia towarzyszące

Ważne miejsce na Festiwalu Transatlantyk zajmują debaty, koncerty, wykłady czy wystawy. W ramach pokazów specjalnych podczas festiwalu pokazany zostanie „Zawrócony” Kazimierza Kutza, a gościem będzie Zbigniew Zamachowski, odtwórca głównej roli w tym filmie. Swoimi pomysłami na upamiętnienie reżysera podczas spotkania w Kinoteatrze Rialto (5 października o 17:00) dzielić się będą m.in. dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, aktor Olgierd Łukaszewicz, radny Jarosław Makowski oraz autorka biografii Aleksandra Klich. Spotkanie poprowadzi Marcin Zawada, dziennikarz Dziennika Zachodniego.

Z kolei podczas 4. edycji bezpłatnych warsztatów Lodołamacz dla młodych producentek oraz reżyserów uczestnicy rozmawiać będą o kluczowych elementach postprodukcji. W spotkaniach wezmą udział m.in. producentki filmowe: Aneta Hicknibotham i Agnieszka Kurzydło. W ramach wspierania twórców na początku ich kariery Festiwal Transatlantyk zaprasza młodych reżyserów i producentów na indywidualne konsultacje dotyczące międzynarodowej strategii festiwalowej. Spotkania przez cały czas trwania 10. edycji poprowadzą Joanna Łapińska, dyrektor programowa Transatlantyku oraz Ola Salwa, programerka i szefowa sekcji branżowej. Konsultacje są bezpłatne, a liczba miejsc jest ograniczona.

Twórcą i Dyrektorem Transatlantyku jest kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Transatlantyk Festival, a współorganizatorami Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Partnerami Festiwalu są Województwo Śląskie, a także m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki oraz British Council.

01.10.2020