"Jurek" Pawła Wysoczańskiego wygrywa w Popradzie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego otrzymał Grand Prix na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie. 

Kolejna zagraniczna nagroda dla filmu dokumentalnego Pawła Wysoczańskiego

Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Popradzie to najważniejszy słowacki festiwal górski o tej tematyce. Filmy oceniało jury w składzie Krzysztof Kokoryn (Polska), Eberhard Jurgalski (Niemcy) oraz Jakub Zipser (Słowacja). Jury Grand Prix festiwalu przyznało filmowi „Jurek” Pawła Wysoczańskiego. Dokument został doceniony za szczegółowy i kompleksowy portret jednego z najważniejszych alpinistów w historii.

Nagroda w Popradzie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Pawła Wysoczańskiego. Dokument o Jerzym Kukuczce otrzymał m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver a także nagrody na festiwalach w Bratysławie i Tegernsee.

Film o Jerzym Kukuczce

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem i autorem scenariusza jest Paweł Wysoczański („Kiedyś będziemy szczęśliwi”). Zdjęcia zrealizował Jacek Kędzierski. Autorem muzyki jest Michał Lorenc. Producentem filmu jest Black and White Productions a koproducentami Instytucja Filmowa Silesia Film i Telewizja Polska S.A. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Katowice i Śląski Fundusz Filmowy.

Oficjalna strona filmu: jurekkukuczka.pl.

Źródło informacji: Polish Docs

28.10.2015