Jury Script Pro 2017

Kinga Gałuszka, Małgorzata Jurczak, Krzysztof Rak, Maciej Sobieszczański oraz Anna Waśniewska-Gill to jury tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Pro 2017. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera. Partnerami konkursu są w tym roku Canal+, który ufundował nagrodę specjalną oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Laureatów poznamy 3 maja 2017 podczas festiwalu Netia Off Camera.

Spośród nadesłanych scenariuszy komisja selekcyjna wyłoniła te, które trafią do jurorów. To oni wybiorą maksymalnie dziesięć najlepszych ich zdaniem tekstów, które znajdą się w finale. Wszyscy finaliści otrzymają możliwość konsultacji swoich scenariuszy z ekspertami w Szkole Wajdy, a trójka najlepszych nagrody finansowe. Już po raz drugi nagrodę specjalną w wysokości 15 000 złotych ufundował Canal+ – partner strategiczny konkursu. Polski Instytut Sztuki Filmowej ufundował z kolei drugą i trzecią nagrodę – 12 000 oraz 8 000 zł.

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę.

  • Kinga Gałuszka – skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową zaczynała w TVP Kultura, w redakcji filmowej. Od 2006 roku pracuje w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. W latach 2006-2013 zajmowała się koprodukcjami międzynarodowymi. Brała udział w panelach dyskusyjnych, wykładach, międzynarodowych warsztatach, targach filmowych; inicjatorka i współkoordynatorka inicjatywy „Docs to go!” i projektu O!Dokument. Współpracowała z pozarządowymi inicjatywami edukacyjnymi (m.in. TiT „ę”, CEO), Dragon Forum, WRiTV w Katowicach, Wydziałem Dziennikarstwa UW, magazynem „Film Pro”. Uczy się w Polskiej Szkole Reportażu.
  • Małgorzata Jurczak –producentka filmowa, członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Laureatka kilkunastu nagród filmowych, w tym Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2012) oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” (2013) w kategorii najlepszy film (obie nagrody jako producent filmu „Obława”). Film w reżyserii Marcina Krzyształowicza wygrał również konkurs główny „Wytyczanie drogi” 6. edycji Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Współproducentka filmu „Ki” Leszka Dawida (Polski Nobel Filmowy w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na festiwalu Off Camera w 2012). Odpowiada za produkcje fabularne i serialowe w ITI Neovision (Canal+).
  • Krzysztof Rak – producent, scenarzysta., dramaturg. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze, PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2005 – 2008 pierwszy Szef Produkcji Filmów Dokumentalnych w HBO CE, współautor koncepcji pasma filmów dokumentalnych „Bez cenzury” na antenie HBO w Polsce. Odpowiedzialny za produkcję, zakupy i promocję pasma. Producent kilkunastu pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które otrzymały łącznie kilkadziesiąt nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą. Współautor scenariusza filmu fabularnego „Ostatnia akcja” w reż. Michała Rogalskiego. Autor scenariuszy do filmów fabularnych „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, którego reżyserką jest Maria Sadowska. Laureat Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2014 roku za najlepszy scenariusz oraz Orła 2014 w tej samej kategorii za scenariusz do „Bogów”. Współautor scenariusza spektaklu „G.E.N” w TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
  • Maciej Sobieszczański – scenarzysta i reżyser. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi oraz kierownik Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy. Jest autorem scenariusza „Prostej historii o miłości”, za którą reżyser Arkadiusz Jakubik otrzymał nagrodę Grand Prix w Konkursie Kina Niezależnego na festiwalu w Gdyni w 2010 roku. Jego pełnometrażowy debiut pt. „Performer” (wyreżyserowany razem z Łukaszem Rondudą) zdobył nagrodę Think:Film Award na Berlinale 2015. Obecnie w fazie postprodukcji znajduje się jego kolejny film – „Zgoda” na podstawie scenariusza Małgorzaty Sobieszczańskiej (laureatki Script Pro 2012); film zdobył nagrodę First Look na festiwalu w Locarno w 2016 roku.
  • Anna Waśniewska-Gill – posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży filmowej. Studiowała film na Ryerson University w Toronto. Po kilkuletnim pobycie na Bałkanach zrealizowała film dokumentalny „Is Every Serba Radovan?” o zwolennikach Radovana Karadzicia. Współpracuje z Festiwalem Off Camera, współtworzyła program Ljubljana International Film Festival. Po powrocie do Polski produkowała filmy dokumentalne i seriale telewizyjne. Obecnie, jako szef zespołu ds. filmów fabularnych zajmuje się developmentem kinowych produkcji TVN. Członek Rady Artystycznej „30 minut” Studia Munka.

Informacja prasowa

05.04.2017