4 fabuły ze wsparciem PISF ubiegają się o nominację do Oscara

Już cztery pełnometrażowe filmy fabularne współfinansowane przez PISF ubiegają się o nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„Pokot” polskim kandydatem do Oscara

„Pokot”. fot. Robert Pałka/Studio Filmowe TOR

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/pokot-polskim-kandydatem-do-oscara.

Autorkami scenariusza są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, współautorem Rafał Paradowski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

„Pokot” to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

„Pokot” wszedł na ekrany polskich kin 24 lutego 2017. Polskim dystrybutorem obrazu jest Next Film.

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Obraz Agnieszki Holland był prezentowany w Konkursie Głównym i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Alfreda Bauera – przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Po światowej premierze w Berlinie „Pokot” został bardzo dobrze przyjęty przez zagranicznych krytyków filmowych. 

Recenzje filmu można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/pokot-swiatowa-premiera-filmu-w-berlinie

Koprodukcja „Szron” litewskim kandydatem do Oscara

„Szron”. fot. Luxbox

Litewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest współfinansowana przez PISF francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa.

Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. „Szron” jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis.

Światowa premiera „Szronu” odbyła się na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie film był prezentowany w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight). 

Więcej informacji na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/koprodukcja-szron-litewskim-kandydatem-do-oscara.

Koprodukcja „Listopad” estońskim kandydatem do Oscara

„Listopad”. fot. materiały prasowe 

Estońskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest współfinansowana przez PISF estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad” („Novembri”/”November”). 

Film oparty jest na bestsellerowej estońskiej powieści „Rehepapp”, która została przetłumaczona na osiem języków. 

Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Pozostali koproducenci to Homeless Bob Production OÜ (Estonia) i PRPL B.V. (Holandia). Muzykę skomponował Jacaszek. Za montaż w filmie jest odpowiedzialny Jarosław Kamiński („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Córki Dancingu”, „Jack Strong”, „Ida”). Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Rainer Sarnet jest estońskim reżyserem teatralnego i filmowego, absolwentem reżyserii filmowej na Uniwersytecie w Tallinie. Oprócz filmu „Listopad” wyreżyserował również następujące produkcje „Idoot” („The Idiot”) – 2011, „Kuhu põgenevad hinged” („Where Souls Go”) – 2007 oraz „Tabamata ime” („Elusive Miracle”) – 2006. 

Międzynarodowa premiera filmu „Listopad” miała miejsce na Tribeca Film Festival, gdzie nagrodę za zdjęcia otrzymał Mart Taniel. Europejska premiera filmu odbyła się na 52. MFF w Karlowych Warach. „Listopad” był prezentowany na festiwalu w oficjalnej selekcji poza konkursem. Film zakwalifikował się do Konkursu Głównego MFF w Rydze. 

Więcej informacji o filmie „Listopad” na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/koprodukcja-listopad-estonskim-kandydatem-do-oscara

„W cieniu drzewa” islandzkim kandydatem do Oscara

„W cieniu drzewa”. fot. materiały prasowe 

Islandzkim kandydatem do Oscara  w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny” jest współfinansowana przez PISF islandzko-duńsko-polska koprodukcja „W cieniu drzewa” („Under the Tree”/”Undir Trenu”).

www.screendaily.com/news/oscar-foreign-language-film-race-2018-iceland-picks-under-the-tree/5121706.article

Reżyserem filmu jest Hafsteinn Gunnar Sigurðsson. Autorami scenariusza są Huldar Breiðfjörð, Hafsteinn Gunnar Sigurðsson. Zdjęcia zrealizowała Monika Lenczewska. Producentem filmu jest Netop Films (Islandia), a koproducentami Madants (Klaudia Śmieja, Beata Rzeźniczek – Polska), Profile Pictures (Dania) One Two Films (Niemcy). Film był współfinansowany przez: Icelandic Film Center, Eurimages, Nordisk Film & TV Fond, Polski Instytut Sztuki Filmowej, DiFactory, Danish Film Institute, ZDF/ARTE. Światowym agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales.

To tragikomiczna historia rodzinna, która zgłębia różne zagadnienia wspólnego życia. Główny bohater, Atli, jest oskarżony o zdradę, wyrzucony z własnego domu i zmuszony wprowadzić się do rodziców. Była narzeczona, matka jego dziecka, całkowicie odcina go od siebie i skutecznie uniemożliwia mu kontakt z czteroletnią córeczką. W tym samym czasie, powraca dawny spór między rodzicami Atli’ego, a ich sąsiadami. Konflikt z dnia na dzień eskaluje. Kłótnia dotyczy starego, pięknego drzewa, które stoi w ogrodzie rodziców i rzuca cień na taras sąsiadów. Sąsiedzi żądają ścięcia drzewa, ale rodzice nie chcą tego nawet słuchać. Powoli Atli mimowolnie zostanie wciągnięty w niesmaczny konflikt, podczas gdy jego własne problemy osiągną nowy wymiar.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 74. MFF w Wenecji, gdzie film był pokazywany w konkursie sekcji Orizzonti. „W cieniu drzewa” było prezentowane również na MFF w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema.

Paulina Bez 

22.09.2017