„Kamerdyner” w kinach

„Kamerdyner”

„Kamerdyner” opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Srebrne Lwy w Gdyni

Dzień po wejściu filmu na ekrany kin „Kamerdyner” otrzymał Srebrne Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei nagrody indywidualne trafiły do autora muzyki Antoniego Komasy-Łazarkiewicza za muzykę (również za muzykę do „Wilkołaka” Adriana Panka), Miry Wojtczak i Ewy Drobiec za charakteryzację i Adama Woronowicza za główną rolę męską w filmie „Kamerdyner”.  

100-lecie odzyskania niepodległości

„Kamerdyner” to premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. To szeroka panorama polskiej historii, w której znajdziemy marzenie o niepodległości, relacje polsko-kaszubsko-niemieckie, walkę o rodzimą tożsamość.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Filip Bajon. Autorami scenariusza Mirosław Piepka, Michał S. Pruski i Marek Klat. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Gutt, scenografię Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski, kostiumy Małgorzata Braszka i Ewa Krauze. Producentami filmu są Olga Bieniek i Mirosław Piepka. Produkcja Filmicon Dom Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 W obsadzie filmu znaleźli się: Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Marcel Sabat, Borys Szyc, Janusz Gajos, Diana Zamojska, Łukasz Simlat.

„Kamerdyner” wszedł do kin 21 września. Dystrybutorem filmu jest Next Film.


25.09.2018

Galerie zdjęć