„Kapitan” z nominacjami do Niemieckich Nagród Filmowych

14 marca ogłoszono nominacje do Niemieckich Nagród Filmowych (Deutscher Filmpreis). Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” (Der Hauptmann) w reżyserii Roberta Schwentke otrzymała 5 nominacji. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i cześciowo realizowany w Polsce.

Nagrodzony za najlepsze zdjęcia podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian „Kapitan” powalczy o Niemieckie Nagrody Filmowe w następujących kategoriach:

  • Najlepszy film
  • Najlepsza drugoplanowa rola męska (Alexander Fehling)
  • Najlepszy montaż (Michał Czarnecki)
  • Najlepsza muzyka (Martin Todsharow)
  • Najlepszy dźwięk (André Bendocchi Alves, Eric Devulder, Martin Steyer)

Kapitan

Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” (Der Hauptmann) w reżyserii Roberta Schwentke to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

Niemieckie Nagrody Filmowe

Niemieckie Nagrody Filmowe są wręczane od 1951 roku przez Niemiecką Akademię Filmową, która zrzesza osoby z branży filmowej. Statuetka przyznawana przez Akademię od 1999 r. to Lola (jej odpowiednikiem w Polsce jest Orzeł), a jej nazwa inspirowana jest postacią, jaką zagrała Marlena Dietrich w filmie „Błękitny anioł”, a także postaciami z filmów Reinera Wendera Fassbindera i Toma Tykwera.

Warto podkreślić, że w 2010 roku laureatem Niemieckich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza charakteryzacja został Waldemar Pokromski za pracę przy filmie „Biała wstążka” Michaela Haneke.

Wręczenie Niemieckich Nagród Filmowych odbedzie się 27 kwietnia w Berlinie.

Więcej informacji: www.deutscher-filmpreis.de.

Marta Sikorska

 


16.03.2018