"Karbala" i "Król życia" na DVD

29 stycznia 2016 filmy „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza i „Król życia” Jerzego Zielińskiego trafią do sprzedaży na płytach DVD.

„Karbala”

„Karbala” to opowieść o największej bitwie stoczonej przez Polaków od czasów II wojny światowej. Podczas islamskiego święta Aszura w irackim mieście Karbala dochodzi do ataku na ratusz. W obronie City Hall stają polskie i bułgarskie oddziały. Dysponując resztkami amunicji, pozbawieni łączności z bazą żołnierze muszą stanąć oko w oko z wrogiem. Rozpoczynają walkę z przeciwnikiem i własnym lękiem. Jedyną drogą ucieczki przed śmiercią jest zwycięstwo. Film Krzysztofa Łukaszewicza odsłania kulisy wydarzeń, które przez wiele lat opatrzone były klauzulą milczenia. To autentyczna historia jednej z najbardziej bohaterskich polskich bitew po II wojnie światowej, prawdziwy portret polskich żołnierzy.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Żywie Biełaruś”). Autorem zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak. W role głównych bohaterów w filmie wcielili się m.in. tacy polscy aktorzy jak Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Michał i Piotr Żurawscy, Leszek Lichota, Tomasz Schuchardt oraz Łukasz Simlat.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Agora SA, Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Produkcyjne Orka, Miramar Film (Bułgaria). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Bulgarian National Film Center.

Film „Karbala” wszedł na ekrany polskich kin 11 września 2015. 

„Król życia”

„Król życia” to uniwersalna historia o poszukiwaniu szczęścia, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Życie Edwarda codziennie dostarcza mu nowych powodów do frustracji. Jest źle nastawiony do otaczającej go rzeczywistości – złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, niemający czasu dla starego ojca. Pewnego dnia przekonuje się jednak, że szczęście nie musi się wiązać z opasłym portfelem, obcobrzmiącym stanowiskiem i podróżami do najdalszych zakątków świata. Wypadek sprawia, że Edward zaczyna roztaczać wokół siebie pozytywną aurę. Czerpie autentyczną radość z rzeczy, które dotychczas ignorował. Uczy się doceniać to, co od zawsze miał na wyciągnięcie ręki. Pojmuje, że podróż na drugi koniec świata nie jest potrzebna, żeby przeżyć duchową przemianę. Staje się królem życia.

Współfinansowany przez PISF film w reżyserii Jerzego Zielińskiego, ze scenariuszem Fadi Chakkoura, wyprodukowała Agora S.A. Autorem zdjęć jest Jan Holoubek. Oprócz Roberta Więckiewicza w filmie występują m.in. Magdalena Popławska, Krzysztof Czeczot, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela, Jan Peszek, Sławomir Orzechowski, Małgorzata Bogdańska, Piotr Głowacki, Katarzyna Dąbrowska i Jaśmina Polak. Warto podkreślić, iż międzynarodowa premiera filmu odbyła się podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan (Korea Południowa).

Film „Król życia” wszedł na ekrany polskich kin 25 września 2015.

Dystrybutorem obu filmów jest Next Film

Na podstawie informacji prasowej 

21.01.2016