"Karbala" w bułgarskich kinach

18 marca na ekrany bułgarskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

Bułgarska premiera

Uroczysta premiera filmu „Karbala” w Bułgarii odbyła się 16 marca 2016, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii. 18 marca film Krzysztofa Łukaszewicza wszedł na ekrany bułgarskich kin. Bułgarskim koproducentem i dystrybutorem jest firma Miramar Film

Film wszedł na ekrany polskich kin 11 września 2015. Obejrzało go ponad 411 tysięcy widzów. od 29 stycznia 2016 film można kupić na płytach DVD. Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film. 

Kulisy polskiej misji w Iraku

Film „Karbala ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall – siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

Twórcy

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Żywie Biełaruś”). Autorem zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak. W role głównych bohaterów w filmie wcielili się m.in. tacy polscy aktorzy jak Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Michał i Piotr Żurawscy, Leszek Lichota, Tomasz Schuchardt oraz Łukasz Simlat.

Nagrody

Film został doceniony m.in. Orłem 2016 oraz nagrodą PSC za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka oraz na festiwalach Tofifest w Toruniu (Złoty Anioł dla najlepszego filmu polskiego) i Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Agora SA, Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Produkcyjne Orka, Miramar Film (Bułgaria). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Bulgarian National Film Center.

Na planie filmu „Karbala”

Zachęcamy do przeczytania naszej relacji z planu filmu „Karbala”. 

18.03.2016